print this page

Results in Various Formats

All Results (A4 PDF)
Team Points (A4 PDF)
booklet in PDF format, laid out for double-sided printing to make an A5 booklet

Results Booklet
basic text file for import to any other program

Simple Text File
PDF file with images of all field event recording cards

Field Cards (A4 PDF)

You can quickly show a specific result via the buttons below:

Select Age Group

JB     IB     SB

JG     IG     SG

Senior Boys Results

100m       R1     R2     F
200m       R1     F
400m       R1     F
800m       R1     F
1500m       R1     F
3000m       F
110m H       R1     F
400m H       R1     F
2000m S/C       F
4x100m Relay       R1     F
High Jump       F
Long Jump       F
Triple Jump       F
Pole Vault       F
Shot       F
Discus       F
Javelin       F
Hammer       F
Senior Boys 100 metres - Round 1
First 4 and 4 fastest losers to Round 2
ES: 11.10 NS: 10.90 BP: 10.37
Heat 1 - wind: +0.5
166Zack SmithOxford11.05es
280Rhys TurnerSussex11.09es
373Bret OkekeStaff11.13
444Alexander MarsdenLancs11.31
526Gregory VenyoDurham11.31
638Nick StewartHerts11.31
775Owen GiddingsSuff11.43
Heat 2 - wind: +0.7
138AEden DavisHerts10.81ns
241Camron LyttleKent10.91es
357Rico EwerNhants10.97es
479Jake BinnsSussex11.05es
584AJosiah HyacinthWMid11.21
626ATom MetcalfeDurham11.28
744AAlex ObiorahLancs11.45
Heat 3 - wind: +0.5
153Kesi OludoyiMidd11.02es
236Cody CookeH&Wor11.14
325Ben ToddDurham11.23
484Martin WilliamsWMid11.26
556Ben Matsuka-WilliamsNorf11.40
63Emmanuel OwolabiBeds11.41
37Dom AshwellHertsdns
Heat 4 - wind: +0.3
149Shamar Thomas-CampbellLondon10.90ns
243Elliot JonesLancs10.94es
365Matthew JohnsonOxford10.99es
454Niall BevanMidd11.15
572Derrius GreenawaySYork11.22
623Scott RutterDorset11.22
755Kieran ShahNorf11.32
833Jack DaviesHamp11.59
Heat 5 - wind: +1.1
161Andrew Morgan-HarrisonNYork10.95es
285Alfie WestWYork11.12
389Damilola WilliamsChIs11.15
487Will KennedyWilts11.28
536ATom KenwrightH&Wor11.29
639Eliot GayHumb11.58
731Emmanuel MukaManch12.05
83Ben TukaWMiddns
Qualifiers for Round 2
Heat 1
lane
184AJosiah HyacinthWMid
272Derrius GreenawaySYork
361Andrew Morgan-HarrisonNYork
453Kesi OludoyiMidd
585Alfie WestWYork
636Cody CookeH&Wor
725Ben ToddDurham
879Jake BinnsSussex
Heat 2
lane
187Will KennedyWilts
226ATom MetcalfeDurham
365Matthew JohnsonOxford
443Elliot JonesLancs
541Camron LyttleKent
638AEden DavisHerts
773Bret OkekeStaff
884Martin WilliamsWMid
Heat 3
lane
144Alexander MarsdenLancs
223Scott RutterDorset
357Rico EwerNhants
480Rhys TurnerSussex
549Shamar Thomas-CampbellLondon
666Zack SmithOxford
789Damilola WilliamsChIs
854Niall BevanMidd
ESAA Track & Field Championships -Gateshead - 8th / 9th July 2016
result printed at 12:37:15 on 08/07/16