CUM-3
ESAA English Schools Track and Field Cup 2010
Cumbria : 1st Round : Sheepmount, Carlisle : 20/5/10
Junior Boys
1 : 204pts : Keswick School
100m14.3s =
14.0s =
10pts
12pts
 Nathan Postlethwaite
Thomas Atkinson
200m31.8s =
31.3s =
8pts
9pts
 Andrew Green
Harry Stockdale
400m72.0s =
75.0s =
7pts
4pts
 Kai Glahome
Elvis Mitchell
800m2m50.0s =
2m40.0s =
10pts
14pts
 Max Statter
Joseph Horne
1500m5m36.0s =
5m47.0s =
10pts
7pts
 Charlie Robson
Ellis Short
Hurdles19.4s =
17.1s =
0pts
5pts
 Jack Beamont
Ewan Clark
Relay =
65.0s =
0pts
4pts
 
High Jump1.17m =
1.41m =
9pts
17pts
 Kai Glahome
Harry Stockdale
Long Jump3.86m =
3.45m =
10pts
6pts
 Nathan Postlethwaite
Ellis Short
Triple Jump7.12m =
7.95m =
0pts
8pts
 Max Statter
Ewan Clark
Shot7.40m =
5.62m =
11pts
5pts
 Jack Beamont
Cameron Moore
Discus14.01m =
16.18m =
8pts
10pts
 Daniel Evans
Andrew Green
Javelin14.05m =
20.36m =
7pts
13pts
 Charlie Robson
Thomas Atkinson
2 : 181pts : West Lakes Academy
100m14.1s =
13.6s =
11pts
14pts
 Alex Hynes
Jed Jones
200m29.8s =
31.6s =
13pts
8pts
 Louis Spencer
Chris Wood
400m74.0s =
81.0s =
5pts
0pts
 Paul Eaton
Thomas Spencer
800m5m00.0s =
2m57.0s =
0pts
8pts
 Lewis Jackson
Daryl Pattison
1500m5m00.0s =
=
19pts
0pts
 Rhys Singleton
:
Hurdles17.8s =
18.6s =
3pts
0pts
 Brandon Askew
Thomas Butterworth
Relay61.0s =
=
9pts
0pts
 
High Jump1.14m =
1.23m =
8pts
11pts
 Brandon Askew
Alex Hynes
Long Jump3.54m =
3.69m =
7pts
8pts
 Paul Eaton
Tom Wright
Shot7.09m =
6.88m =
9pts
9pts
 Chris Wood
Jed Jones
Discus22.77m =
12.73m =
17pts
6pts
 Aiden Coulthard
Lewis Jackson
Javelin17.53m =
13.42m =
10pts
6pts
 Ellis Carr
Thomas Butterworth
3 : 176pts : Walney School
100m15.2s =
13.8s =
6pts
13pts
 Jordan Fleming
Tom Yates
200m =
45.6s =
0pts
0pts
 Joseph Helyer
Jack Malone
400m66.0s =
74.0s =
15pts
5pts
 Bradley Russell
Daniel Scott
800m2m57.0s =
2m40.0s =
8pts
14pts
 Matthew McKee
Jo McMullen
1500m5m29.0s =
5m59.0s =
11pts
5pts
 Keiran Barns
James Gallagher
Hurdles21.9s =
17.5s =
0pts
4pts
 Jack Peet
Jack Greenhow
Relay =
70.0s =
0pts
0pts
 
High Jump1.35m =
0.96m =
15pts
2pts
 Matthew McKee
Keiran Barns
Long Jump4.66m =
3.39m =
18pts
5pts
 :
Daniel Scott
Triple Jump8.21m =
8.09m =
9pts
8pts
 Jack Peet
Bradley Russell
Shot6.30m =
9.63m =
7pts
18pts
 Kad Dere
Tom Yates
Discus =
10.37m =
0pts
3pts
 Jordan Fleming
Brandon Woodend
Javelin13.21m =
11.40m =
6pts
4pts
 Jack Malone
Dylan Brown
4 : 167pts : St Bees School
100m16.3s =
15.4s =
0pts
5pts
 Paul Francis
Jonty Styles
200m31.0s =
34.7s =
10pts
0pts
 Matthew Armstrong
Prent Wilkinson-Weir
400m80.0s =
79.0s =
0pts
0pts
 Harry Dixon
Daniel Roberts
800m2m50.0s =
3m07.0s =
10pts
5pts
 Luke Howorth
Matthew Last
1500m5m33.0s =
6m17.0s =
10pts
3pts
 Lewis King
Adam Atkinson
Hurdles16.7s =
15.4s =
6pts
12pts
 Ciaron Newland
Henry Simpson
Relay67.0s =
=
2pts
0pts
 
High Jump1.05m =
1.35m =
5pts
15pts
 Matthew Armstrong
Henry Simpson
Long Jump3.80m =
3.78m =
10pts
9pts
 Lewis King
Matthew Last
Triple Jump7.02m =
7.17m =
0pts
0pts
 Harry Dixon
Daniel Roberts
Shot7.80m =
5.22m =
12pts
4pts
 Lewis Lindsay
Adam Atkinson
Discus13.25m =
18.45m =
7pts
12pts
 Ciaron Newland
Prent Wilkinson-Weir
Javelin18.43m =
26.81m =
11pts
19pts
 Paul Francis
Austin Beyer
CUM-3
ESAA English Schools Track and Field Cup 2010
Cumbria : 1st Round : Sheepmount, Carlisle : 20/5/10
Junior Boys
5 : 158pts : Windermere St Anne's School
100m16.1s =
16.5s =
1pts
0pts
 Jordan Fu
Alex Hodgskins
200m33.8s =
36.2s =
3pts
0pts
 Brook Plumptre
Harvey Downe
400m72.0s =
76.0s =
7pts
3pts
 Alvaro Lucas
Samuel Whitehead
800m3m03.0s =
2m45.0s =
6pts
12pts
 Matthew Theobald
Ben Carradus
1500m6m21.0s =
6m21.0s =
2pts
2pts
 Ben Gale
Fraser Corrie
Hurdles14.3s =
16.5s =
18pts
7pts
 Thomas Simpson
Alexander Rose
Relay64.0s =
=
5pts
0pts
 
High Jump1.17m =
1.08m =
9pts
6pts
 Brook Plumptre
Samuel Whitehead
Long Jump4.10m =
4.03m =
13pts
12pts
 Thomas Simpson
Alexander Rose
Triple Jump7.51m =
7.45m =
4pts
3pts
 Matthew Theobald
Harry Doddrell
Shot5.06m =
5.62m =
3pts
5pts
 Harvey Downe
Fraser Corrie
Discus14.40m =
14.90m =
8pts
9pts
 Michael Garrett
Alex Hodgskins
Javelin15.33m =
19.18m =
8pts
12pts
 Ben Gale
Ben Carradus
6 : 108pts : Settlebeck High School
100m14.6s =
17.0s =
9pts
0pts
 Alex Fearn
Thomas Thexton
200m32.5s =
34.0s =
6pts
2pts
 Sam Leaver
Calum Iveson
800m2m41.0s =
3m03.0s =
13pts
6pts
 Daniel Iveson
Ben Sedgewick
1500m4m58.0s =
=
19pts
0pts
 David Goad
:
Relay63.0s =
=
6pts
0pts
 
Long Jump4.08m =
3.10m =
12pts
3pts
 Alex Fearn
Thomas Thexton
Shot7.47m =
=
11pts
0pts
 Daryl Hodgson
:
Discus10.94m =
8.91m =
4pts
1pts
 Ed Lawson
Will Inman
Javelin18.51m =
12.76m =
11pts
5pts
 Jamie Goulbourne
Myles Wharton
7 : 96pts : Whitehaven School
200m32.1s =
34.4s =
7pts
1pts
 Kieran Halcrow
Coal Bradley
800m3m03.0s =
2m56.0s =
6pts
8pts
 Andrew Worthington
Dylan Grears
1500m5m49.0s =
6m28.0s =
7pts
2pts
 Connor Bragg
Michael Johnson
Hurdles16.6s =
17.1s =
7pts
5pts
 Richard Stamper
Tj Gracey Eilbeck
Relay71.0s =
=
0pts
0pts
 
High Jump0.99m =
=
3pts
0pts
 Dylan Grears
Jake Smith
Long Jump3.43m =
3.58m =
6pts
7pts
 Kieran Halcrow
Richard Stamper
Triple Jump6.59m =
6.47m =
0pts
0pts
 Kyle Stalker
Tj Gracey Eilbeck
Shot8.15m =
4.86m =
13pts
3pts
 Kieran Larkin
Coal Bradley
Discus14.88m =
12.08m =
9pts
5pts
 Connor Bragg
Bradley Halcrow
Javelin6.40m =
14.39m =
0pts
7pts
 Andrew Worthington
Callum Cullnean
8 : 59pts : Samuel King's School
100m13.9s =
=
12pts
0pts
 James Dunn
:
200m30.6s =
35.1s =
11pts
0pts
 Kyle Humphrey
Nathan Ramsey
1500m6m14.0s =
=
3pts
0pts
 Lewis Maddison
:
Hurdles17.9s =
=
2pts
0pts
 Scott Richardson
:
Long Jump3.19m =
=
3pts
0pts
 Nathan Ramsey
:
Triple Jump6.84m =
=
0pts
0pts
 Dean Harrison
:
Shot7.54m =
=
11pts
0pts
 Dean Scott
:
Discus16.05m =
=
10pts
0pts
 Shahanay Whitehead
:
Javelin14.35m =
=
7pts
0pts
 Johnny Watson
: