ESAA National Track & Field Championships

Gateshead Stadium

9th & 10th July 2004

The smaller pictures of the finish are taken as snapshots directly from a video camera so better quality versions of these don't exist. The smaller close-up pictures (those which are 320 x 240 pixels) are captured from short clips on a video camera and while there may be one or two seconds worth of shots either side of those shown, these are only at 320x240 pixel quality - no better quality image exists.

The larger pictures (shown here at 400 pixels wide) are tightly cropped and compressed images taken on a 2 megapixel digital camera. Full size images could be emailed as a high resolution jpg image if requested, but for personal privacy reasons these can only be emailed to the parents of those children appearing in the picture. No fixed charge will be made for these, but a suitable donation to the ESAA would be very much appreciated. Please use the contact the ESAA link to ask how to arrange this.

Full details of the official photographers can be found from links on the 2004 menu.


Last updated on Wednesday at 12:13:46


Senior Boys 100 metres

ES: 11.10 NS: 10.90 BP: 10.37

Round 1

First 3 and 4 fastest losers to Round 2
Heat 1
wind = +3.1


posnonameteamtimestd
147Danny ToplissLincs10.75ns
249Tunde BalogunLondon10.81ns
359Paul MooreNland11.33
417Hamish SmailesCumb11.56
514ASteve LinceCleve11.66
Heat 2
wind = +5.1


posnonameteamtimestd
153Simeon WilliamsonMidd10.73ns
227Anthony LovellEssex10.84ns
371Alex ColeySYork11.03es
443Carl DickinsonLancs11.04es
541Duayne BovellKent11.06es
673Martin ChomaniczStaff11.14
72Carlton CampbellAvon11.17
815Richard SpraggCorn11.33
Heat 3
wind = +5.0


posnonameteamtimestd
11Ryan ScottAvon10.64ns
244Daniel WhittakerLancs10.80ns
351Ian StandishMersey10.95es
474Jamie GillStaff11.16
569Jonathan GrimwadeSomer11.17
684Lyndon SaundersWMid11.32
714Adam RobsonCleve11.47
Heat 4
wind = +2.5


posnonameteamtimestd
148Eberechi EseonuLincs10.92es
254Mike OkoigunMidd11.02es
361Daniel WarmanNYork11.03es
483Fitzroy FalconerWMid11.03es
550Ayotunde PayneLondon11.22
613John BainesCleve11.31

Round 2

First 4 to final
Semi-final A
wind = +1.0




posnonameteamtimestd
153Simeon WilliamsonMidd10.67ns
227Anthony LovellEssex10.86ns
347Danny ToplissLincs10.90ns
451Ian StandishMersey10.94es
541Duayne BovellKent11.02es
643Carl DickinsonLancs11.09es
771Alex ColeySYork11.10es
861Daniel WarmanNYork11.11
Semi-final B
wind = +2.3


posnonameteamtimestd
11Ryan ScottAvon10.75ns
244Daniel WhittakerLancs10.81ns
349Tunde BalogunLondon10.88ns
448Eberechi EseonuLincs11.08es
583Fitzroy FalconerWMid11.10es
654Mike OkoigunMidd11.16
773Martin ChomaniczStaff11.27
859Paul MooreNland11.35

Final

wind = +1.1




posnonameteamtimestd
11Ryan ScottAvon10.75ns
253Simeon WilliamsonMidd10.80ns
349Tunde BalogunLondon10.80ns
427Anthony LovellEssex10.88ns
544Daniel WhittakerLancs10.88ns
647Danny ToplissLincs10.98es
751Ian StandishMersey11.06es
848Eberechi EseonuLincs11.26


Senior Boys 200 metres

ES: 22.30 NS: 22.00 BP: 20.90

Round 1

First 2 and 2 fastest losers to final
Heat 1
wind = +1.5


posnonameteamtimestd
133Marimba Odundo-MendezHamp21.64ns
213Dean DanielCleve21.80ns
384Alex WilliamsWMid21.81ns
49Liam ReynoldsCamb22.58
575John TaylorSuff23.08
Heat 2
wind = +2.5


posnonameteamtimestd
119Simon FarendenDerby21.58ns
263Paul JudsonNotts21.93ns
331Tim BradfordManch22.42
410Andrew StarnesCamb22.77
537Jamahl Alert-KhanHerts23.21
Heat 3
wind = +2.6


posnonameteamtimestd
151Andrew OwensMersey21.98ns
279Jason HussainSussex22.06es
355James DigbyNorf22.39
447Christian LeeLincs22.44
585Tom HenryWYork22.59

Final

wind = -1.4


posnonameteamtimestd
133Marimba Odundo-MendezHamp21.65ns
263Paul JudsonNotts21.77ns
384Alex WilliamsWMid21.86ns
413Dean DanielCleve21.87ns
519Simon FarendenDerby21.95ns
651Andrew OwensMersey22.32
779Jason HussainSussex22.45
855James DigbyNorf23.18


Senior Boys 400 metres

ES: 49.30 NS: 48.80 BP: 46.26

Round 1

First 2 and 4 fastest losers to final
Heat 1


posnonameteamtimestd
178Ryan ThomasSurrey49.53
275Benjamin HigginsSuff50.15
341Victor BarzeyKent50.45
486Mitchell RhodesWYork50.89
579Gavin SelwaySussex50.95
619Steven GreggDerby51.36
753Robin McCorquodaleMidd52.57
Heat 2


posnonameteamtimestd
131Rick YatesManch49.4
242Nick LeaveyKent49.6
337Gareth DoddHerts49.8
462Tyrone CrowNYork50.9
547Brad StimsonLincs53.2
677Martyn RooneySurrey
785Richard StrachanWYork

Final





posnonameteamtimestd
142Nick LeaveyKent47.78ns
275Benjamin HigginsSuff47.87ns
337Gareth DoddHerts48.23ns
478Ryan ThomasSurrey48.57ns
531Rick YatesManch49.21es
641Victor BarzeyKent49.67
786Mitchell RhodesWYork50.02
862Tyrone CrowNYork50.14


Senior Boys 800 metres

ES: 1:55.00 NS: 1:53.00 BP: 1:48.60

Round 1

First 2 and 2 fastest losers to final
Heat 1


posnonameteamtimestd
113James MinterCleve1:53.60es
263Richard HillNotts1:53.86es
331David ProctorManch1:54.67es
478Joe Van Der ToornSurrey1:55.04
527Jon LongEssex1:56.56
645Craig MaudLeics1:57.45
733Ben HardingHamp1:59.20
Heat 2


posnonameteamtimestd
173Myles BarrettStaff1:54.52es
211Ben GreenChesh1:55.44
325Matthew ArmstrongDurham1:55.78
414AAlan PiggfordCleve1:56.67
53Andrew WhetstoneBeds1:57.72
664Richard WarburtonNotts1:57.85
753Lee BowronMidd2:00.40
817Michael SawreyCumb2:01.30
Heat 3


posnonameteamtimestd
132Gary BristowManch1:56.56
241Steven FennellKent1:56.70
314Steven PogueCleve1:56.93
489Tom DruceChIs1:57.75
552Stuart MorelandMersey1:57.93
637Paul LipmanHerts1:58.17
777Tim HaughianSurrey2:01.22
857Ross GloverNhants2:02.66

Final







posnonameteamtimestd
141Steven FennellKent1:52.22ns
213James MinterCleve1:52.37ns
373Myles BarrettStaff1:52.38ns
431David ProctorManch1:53.07es
511Ben GreenChesh1:54.18es
663Richard HillNotts1:54.90es
778Joe Van Der ToornSurrey1:55.32
832Gary BristowManch1:56.74


Senior Boys 1500 metres

ES: 3:58.00 NS: 3:55.00 BP: 3:45.90

Final





posnonameteamtimestd
137Michael SmartHerts3:53.46ns
27Paul ErwoodBucks3:55.23es
329Alex FelceGlouc3:55.65es
460Ryan StephensonNland3:56.25es
579Jonathan RandleSussex3:56.63es
665Christopher GillespieOxford3:58.35
733Martin MashfordHamp3:58.37
883Oliver HoldenWMid4:00.24
921Frank BaddickDevon4:03.30
1013Paul StocktonCleve4:08.07
1159Kirk WilsonNland


Senior Boys 3000 metres

ES: 8:36.00 NS: 8:33.00 BP: 8:10.50

Final







posnonameteamtimestd
175Matthew Barnes-SmithSuff8:29.36ns
279Craig IvemySussex8:30.78ns
359Lewis TimminsNland8:32.52ns
49Daniel PettitCamb8:34.69es
532James PhillipsonManch8:36.04
651Keith GerrardMersey8:38.17
733James EllisHamp8:39.62
885Sean DirraneWYork8:40.54
976Kelvin HardySuff8:41.36
1010Daniel WattsCamb8:44.95
111David AwdeAvon8:46.63
1267Chris RimmerShrop9:06.49
1331Anthony MoranManch


Senior Boys 110 metres Hurdles

ES: 15.20 NS: 14.80 BP: 13.60

Final

wind = +1.8




posnonameteamtimestd
117Jordan FlearyCumb14.24ns
23Ryan McNamaraBeds14.73ns
331Carlos HolderManch14.74ns
411Craig FranceChesh14.79ns
523Alex RowberryDorset15.26
637Joe TennyHerts15.61
783Robert JamesWMid16.66
869Jack SingletonSomerdisq


Senior Boys 400 metres Hurdles

ES: 56.00 NS: 54.80 BP: 51.50

Round 1

First 3 and 2 fastest losers to final
Heat 1


posnonameteamtimestd
141Edward HarrisonKent55.51es
283Darren LewisWMid56.08
339Richard HerdsmanHumb56.93
445Tom ZbaraskiLeics58.12
525Craig Crawford GranvilleDurham
Heat 2


posnonameteamtimestd
127Ogadima DuraEssex55.10es
259Kieran FlanneryNland55.31es
365Andrew TippetOxford55.49es
442Shaun MulliganKent55.98es
587Gareth WiltshireWilts56.31
681Ze SandellWarks58.55

Final



posnonameteamtimestd
141Edward HarrisonKent53.14ns
227Ogadima DuraEssex53.59ns
359Kieran FlanneryNland53.78ns
483Darren LewisWMid54.19ns
565Andrew TippetOxford54.61ns
687Gareth WiltshireWilts54.86es
739Richard HerdsmanHumb55.18es
842Shaun MulliganKent55.36es


Senior Boys 2000 metres Steeplechase

ES: 6:07.00 NS: 6:02.00 BP: 5:38.20

Final







posnonameteamtimestd
153Daniel RussellMidd5:59.47ns
243Chris HartLancs6:00.21ns
315Tom RussellCorn6:03.28es
483Paul SimnerWMid6:05.03es
53Liam SmythBeds6:05.05es
654Matthew CareyMidd6:07.99
759Nathan ShrubbNland6:13.64
884Joe HoldenWMid6:14.25
928Enrique MelinEssex6:19.02
1027Daniel QuinnEssex6:19.62
111Matthew DickensonAvon6:22.62
1231David MarshManch6:34.17
135Gary TaylorBerks6:39.47
1417Adrian HollidayCumb


Senior Boys 4x100 metres Relay

ES: 44.50 NS: 43.50 BP: 41.30

Round 1

First 2 and 2 fastest losers to final
Heat 1


posnonameteamtimestd
127EssexEssex42.55ns
231Greater ManchesterManch43.60es
351MerseysideMersey
475SuffolkSuff
53Bedfordshire & LutonBeds
613ClevelandCleve
749LondonLondondisq
Heat 2


posnonameteamtimestd
147LincolnshireLincs42.59ns
283West MidlandsWMid42.94ns
341KentKent43.72es
469SomersetSomer46.03
579SussexSussex
637HertfordshireHerts
773StaffordshireStaffdisq

Final

posnonameteamtimestd
141KentKent42.25ns
247LincolnshireLincs42.76ns
331Greater ManchesterManch43.37ns
469SomersetSomer46.41
583West MidlandsWMid
627EssexEssexdisq
713ClevelandClevedisq


Senior Boys High Jump

ES: 1.98 NS: 2.04 BP: 2.25

Final









posnonameteamdiststd
183Jamie ThomasWMid2.07ns
239Kevin SempersHumb2.04ns
389Simon PhelanChIs2.04ns
477Michael WhitehouseSurrey2.01es
53Oliver SweeneyBeds1.98es
684Tim PayneWMid1.98es
725John StaceyDurham1.95
851Adam HeslopMersey1.90


Senior Boys Long Jump

ES: 6.80 NS: 6.95 BP: 7.97

Final

posnonameteamdistwindstd
185Andrew StanilandWYork7.440.0ns
278Bernard YeboahSurrey7.37+1.5ns
377Ike MbaSurrey7.05-0.5ns
47Greg RutherfordBucks6.99-1.2ns
523Steve SmallDorset6.990.0ns
63David HughesBeds6.89+0.2es
721Danny HarrisDevon6.810.0es
827J.J. JegedeEssex6.61+0.1
911Elliott O' NeillChesh6.60-0.3
1073Louis MooreStaff6.52+0.2
1153Joey Addai-PokuMidd6.24-0.1


Senior Boys Triple Jump

ES: 14.00 NS: 14.40 BP: 16.22

Final

posnonameteamdistwindstd
151Graeme MatthewsMersey14.68+4.3ns
21Anthony MattisAvon14.52+6.2ns
325Graham JacksonDurham14.36+3.8es
449Ezekiel EwuloLondon14.27+1.5es
587James TownsendWilts14.04+2.4es
647Joe Evling-WhiteLincs13.82+5.1
737Shaun BattHerts13.67+1.7
852Adam ChandleyMersey13.67+5.6
931Daniel StockdaleManch13.66+3.7
1071Philip JarrettSYork13.54+4.1
1150Dexter NicolsLondon13.18+4.4


Senior Boys Pole Vault

ES: 4.20 NS: 4.55 BP: 5.16

Final

posnonameteamdiststd
144Lawrence SteeleLancs4.35es
277Steve CarpenterSurrey4.35es
339Michael FinchHumb4.20es
481Martin VincentWarks4.20es
543Gareth LapsinsLancs4.20es


Senior Boys Shot

ES: 13.00 NS: 14.10 BP: 20.64

Final

posnonameteamdiststd
187Kieran KellyWilts17.23ns
211William LowndesChesh15.59ns
31Jake BabbAvon15.07ns
449Bobby LockwoodLondon14.90ns
563Matthew WooleyNotts14.60ns
627Andre DavisEssex14.48ns
723Daniel HepplewhiteDorset14.44ns
874Richard ParkerStaff14.13ns
973Ben LawrenceStaff13.90es
1069James HollandSomer13.67es
113Joel CapperBeds13.49es
1251David BulleyMersey13.00es
1375Tony NicholsonSuff12.78
1434Andrew BennettHamp12.60
1515Ian TuckerCorn12.51


Senior Boys Discus

ES: 41.00 NS: 44.00 BP: 59.72

Final

posnonameteamdiststd
183Andrew ThomasWMid51.82ns
245Sam HerringtonLeics51.63ns
313Gavin HillCleve48.39ns
473Gregg NixonStaff46.44ns
521Chris HorneDevon44.83ns
641David ColemanKent42.52es
784Robert BridgewaterWMid42.25es
817Paul SimpsonCumb40.37
957James HylandNhants37.80
1046Tom ToalLeics35.02
1153Chuma MbanefoMidd34.44


Senior Boys Javelin

ES: 54.00 NS: 57.00 BP: 72.89

Final

posnonameteamdiststd
152Ben FisherMersey56.48es
269Fergus MacdiarmidSomer54.05es
353Allandre JohnsonMidd53.71
451Paul McKownMersey53.09


Senior Boys Hammer

ES: 45.00 NS: 52.00 BP: 67.80

Final

posnonameteamdiststd
141Amir WilliamsonKent58.39ns
251Michael BombaMersey53.16ns
377Mark CovingtonSurrey51.46es
453Nnamdi EfobiMidd49.77es
554Jason JosephMidd49.40es
615Alex HitchensCorn46.35es
729Sean PennyGlouc46.06es
833Daniel Barton-SmithHamp45.90es
969Oliver GreensladeSomer43.78

All results are copyright of the ESAA. This file may not be copied for commercial purposes without permission. Please read the copyright information for details.