ESAA 17th Combined Events Championships

and

31st Race Walk Championships

Exeter

Saturday 17th and Sunday 18th September 2004


Note: you may have to reduce the font size of your browser to see these results neatly...click on FONTS then select a smaller font. To print neatly, click FILE, PAGE SETUP, then set your page orientation to LANDSCAPE.

Junior Boys Pentathlon

Points80mHwindSPLJwindHJ800m
1Andrew MachinWiltshire297611.34(4.2)11.645.71(-1.2)1.712-14.33
2Nathan WoodwardWarwickshire287112.18(2.0)9.775.38(-0.8)1.742-05.24
3Michael ColeDevon283212.25(2.0)10.115.36(0.4)1.652-03.80
4Oliver LintonWiltshire274611.61(3.0)11.295.79(-1.2)1.562-19.54
5Anthony ShurmerSussex271412.40(4.2)10.785.64(-0.8)1.712-19.75
6James SleighWest Yorkshire269812.02(2.0)11.305.78(-1.2)1.682-26.71
7Andrew FleetwoodLeics & Rutland254212.36(2.0)11.525.47(-2.3)1.562-24.72
8Sam EtheringtonCumbria254012.37(3.3)10.605.36(-1.6)1.562-19.11
9Brendon SykesWest Yorkshire250212.97(2.9)9.515.18( )1.562-10.64
10Alex MacGregorDevon248112.01(2.0)10.485.51(-1.2)1.502-24.70
11James HeatonWest Yorkshire246613.44(1.8)11.305.28(-0.8)1.682-25.49
12Andrew LauranceNorthants246113.21(3.3)13.294.66(-0.4)1.592-22.33
13Billy Evans-WattsEssex245912.37(2.0)10.044.94(-0.8)1.682-23.43
14Adam LoveridgeEssex244711.95(2.0)10.745.24(-0.1)1.502-24.82
15Ben RichardsCheshire244412.54(3.3)11.855.22(-1.1)1.502-24.99
16Shaun HeathStaffordshire242812.42(3.0)8.945.57(-0.4)1.592-24.46
17Thomas MorganKent240813.28(1.8)11.475.09(-1.0)1.592-23.60
18Joseph ClampDurham233112.84(3.3)9.295.08(-0.4)1.502-17.77
19Michael ShodunkeEssex231712.96(3.3)9.805.31(-0.8)1.502-23.44
20Daniel HubbardDurham230912.15(3.0)12.255.67(-2.2)1.412-46.03
21Richard MillarShropshire228612.93(4.2)9.395.04(-1.6)1.532-21.77
22Chris SharmanCumbria228613.17(2.0)9.044.69(0.8)1.532-14.04
23Matthew BrownCumbria228212.59(2.9)10.624.71(-1.6)1.502-23.98
24Ngai-Han LiuKent226912.18(2.9)9.695.23(-0.6)1.502-32.00
25Christopher FordKent224413.18(2.0)10.305.49(-0.3)1.562-37.04
26Andrew MiltonBuckinghamshire222012.78(3.3)10.154.31(-0.3)1.502-19.81
27Anthony McMahonDurham220213.25(2.0)8.244.73(-1.4)1.502-15.01
28Isaac HarlandKent217815.14(2.0)9.165.01(-0.4)1.502-12.29
29Sean RyanLincolnshire214512.91(3.0)9.394.89(-0.5)1.532-30.72
30Christopher YeatesSomerset214512.56(2.0)9.114.86(-0.7)1.442-26.53
31Thomas PerrinDevon214012.17(3.0)8.114.66(-0.8)1.412-21.12
32Alex KnightHampshire212512.70(2.9)8.165.11(-0.3)1.532-31.77
33Laurence FitchWarwickshire196911.97(3.0)10.975.49(-2.4)NHC2-37.76
34Edward MourbeyDerbyshire194613.78(2.9)9.654.56(-0.6)1.472-33.03
35George ElwellWarwickshire184214.48(1.8)8.974.86(-1.6)1.472-37.99
36Thomas FarrerCumbria177014.01(1.8)9.284.68(-1.0)1.472-49.08
Daniel GardinerWest YorkshireRETD.12.85(2.9)9.794.92(-1.4)
Matthew TongEssexRETD.11.39(4.2)10.995.74(-0.7)
Oji AdohBuckinghamshireRETD.14.67(1.8)11.424.98(-0.8)

Junior Boys Pentathlon Teams.

1West Yorkshire7666 points
2Devon7453 points
3Essex7223 points
4Cumbria7108 points
5Kent6921 points
6Durham6842 points
7Warwickshire6682 points

Junior Girls Pentathlon

Points75mHwindSPHJLJwind800m
1Meghan BeesleyWarwickshire306611.61(1.4)8.231.515.26(-1.2)2-32.00
2Hannah F-SmithsonWest Yorkshire299711.33(1.4)7.391.545.19(0.4)2-37.38
3Samantha ColebyDurham297511.95(1.4)7.321.455.27(-0.6)2-26.49
4Sophie SkinnerDevon288111.34(1.4)8.171.424.93(0.9)2-34.04
5Katy-Louise PayneNorthants278312.05(2.7)9.191.484.40(1.1)2-34.68
6Eleanor MarkendaleLancashire274312.56(1.9)7.431.395.27(2.2)2-35.01
7Charlotte WaldenDayHampshire273512.30(2.7)9.301.574.76(-0.3)2-54.90
8Rosy CooperSomerset271812.89(1.9)10.181.364.34(0.1)2-26.29
9Hatty ScaramangaSomerset271112.80(2.0)7.621.604.29(2.0)2-34.62
10Anna ParkinsonHumberside269712.81(3.3)7.731.574.73(1.4)2-42.92
11Anna NewtonHampshire269012.60(3.3)7.891.544.62(1.4)2-40.80
12Emma SimpsonLincolnshire263513.17(2.0)9.141.394.75(0.8)2-36.26
13Kayley AlcornSussex261612.15(1.9)9.011.514.50(1.6)2-52.95
14Abigail LambdenHertfordshire260212.66(1.9)8.311.394.68(2.3)2-37.33
15Danielle BamberLancashire256812.66(3.3)5.421.484.63(2.2)2-31.80
16Harriet PicklesNorth Yorkshire253113.08(2.7)7.941.394.70(1.2)2-38.11
17Nicola AverySussex250913.17(2.0)7.161.394.90(0.9)2-39.53
18Hayley LukeOxfordshire249113.38(2.8)6.731.484.18(-0.8)2-30.05
19Tamara WoodDevon243112.73(3.3)7.001.334.43(-0.5)2-33.35
20Rebekah InghamLancashire242812.72(1.8)8.581.454.50(0.4)2-56.32
21Michelle HallettHampshire241513.51(2.8)6.161.424.34(0.8)2-30.07
22Emily MossLincolnshire241112.51(1.9)7.811.364.46(1.5)2-44.93
23Tish BarberWarwickshire238512.94(3.3)7.331.394.57(0.0 )2-45.94
24Jodie BarberNorthants238512.87(2.0)7.301.304.33(2.4)2-33.08
25Lucy HoughtonDevon238013.03(2.7)8.991.394.53(1.4)2-55.02
26Siobhan CroftLincolnshire235012.51(1.8)7.901.334.23(1.9)2-43.08
27Frances HodginsBuckinghamshire234813.24(2.7)8.181.424.33(1.5)2-49.24
28Sarah WilliamsWarwickshire234313.61(2.0)6.441.334.59(-0.4)2-33.96
29Vicky OdlinLincolnshire231413.84(2.8)8.171.514.36(1.7)2-57.40
30Frances NicholsonDurham223413.17(3.3)6.741.454.02(-1.3)2-47.82
31Jade LevyDurham221813.95(2.8)7.861.514.05(2.9)2-56.62
32Victoria HockridgeNorthants216812.39(1.8)7.261.334.50(1.1)3-05.21
33Georgie HaycraftSomerset214413.50(1.8)7.561.363.96(-0.1)2-48.19
34Charlotte RogersSomerset212214.23(2.8)5.981.334.32(0.8)2-39.78
35Alice RamseyDurham211513.22(1.8)8.081.304.31(0.7)2-59.16
36Katie ConnollyWest Midlands206114.04(2.8)6.431.484.02(-1.4)2-58.45
37Amy JohnsonWarwickshire205014.32(2.0)7.161.334.33(0.9)2-52.91
38Tiffany MarkhamHampshire181712.54(2.7)7.471.304.50(-0.5)DNF
39Danielle RooneyLancashire179515.04(1.4)5.361.184.42(1.2)2-49.19

Junior Girls Pentathlon Teams.

1Hampshire7840 points
2Warwickshire7794 points
3Lancashire7739 points
4Devon7692 points
5Somerset7573 points
6Durham7427 points
7Lincolnshire7396 points
8Northants7336 points

Intermediate Boys Octathlon

PointsLJwindDTJT400m100mHwindHJSP1500m
1Oliver McNeillisHere & Worcs56907.37(3.1)38.2446.1050.8713.03(2.2)1.8313.514-55.28
2Adam AkehurstHampshire53116.51(3.0)41.7353.7854.6713.70(3.7)1.8314.195-24.62
3Neil CrossleyGloucester51306.11(2.0)32.8547.8052.8513.70(2.2)1.7113.364-40.17
4Guy StroudDevon50796.13(3.0)36.2741.4051.5113.69(2.2)1.7112.784-48.89
5Olanre Ali-BalogunLondon48066.76(2.0)34.3627.9653.9414.08(2.5)1.8612.985-20.45
6Thomas HiggsSomerset47676.08(4.6)25.2144.9955.0414.06(3.7)1.8012.494-49.36
7Matthew GeorgeBuckinghamshire47465.74(3.3)33.0953.4857.4614.78(2.6)1.7112.654-47.86
8Nick PhillipsDorset47315.93(3.3)28.2841.5552.7414.41(3.7)1.6812.314-42.77
9Matthew HudsonNorth Yorkshire47156.03(2.4)38.3428.8454.9013.51(2.2)1.8311.615-08.40
10Martyn OrmerodKent46746.62(3.3)30.8446.5554.0115.22(3.3)1.7711.715-23.41
11Jamie LangleyNorthants46695.99(0.3)32.9432.3152.4614.39(2.5)1.7411.294-48.49
12Gary HuttNorthants45975.61(1.6)36.9040.5855.9914.64(2.6)1.7710.964-52.24
13David FeeneyDerbyshire45916.22(3.8)28.6538.0055.2813.78(2.2)1.7411.034-58.92
14Luke KeteleersEssex45155.94(4.0)32.3333.0455.0713.79(3.7)1.6511.694-56.98
15Thomas BrazierDevon44675.47(2.5)29.5334.5452.6314.59(2.5)1.719.004-27.23
16Gareth FergusonDurham44355.97(4.0)25.3634.7053.2214.77(2.5)1.719.904-37.71
17Patrick BarrettHertfordshire44185.65(3.7)30.4033.0255.8814.77(2.5)1.7410.174-30.79
18Robert KiteHampshire43985.86(1.8)32.3936.9957.2914.93(3.3)1.7411.725-00.67
19Jason BriggsEssex43485.82(3.0)28.5637.2155.0514.92(3.7)1.6811.745-02.38
20Laurie WilkinsonBuckinghamshire42806.29(1.6)24.7035.1753.1616.12(1.7)1.779.304-53.41
21Duncan LawrenceCumbria42675.35(2.4)29.5327.6051.7015.45(1.7)1.5910.904-34.34
22William LambourneBuckinghamshire42375.77(3.3)29.0228.9353.5815.05(2.6)1.5610.544-40.62
23Daniel GregoryCheshire42245.87(3.6)22.3124.5950.0114.20(3.7)1.749.015-05.23
24Frazer DaviesWest Yorkshire41995.96(8.0)33.6644.7858.4215.26(3.3)1.6810.875-35.45
25Oliver RobinsonWest Yorkshire41705.90(3.1)28.0535.3555.3414.16(2.2)1.5610.535-13.62
26Nicholas RidgeonDurham41525.78(3.4)25.2434.1056.6715.99(1.4)1.7110.644-39.47
27Tim JamesNorthants40705.45(2.5)24.0934.5956.0115.00(2.5)1.6810.034-49.86
28Martin CourthardCumbria40695.63(3.1)27.7436.4458.5616.09(1.7)1.8010.855-02.87
29Andrew JonesShropshire40016.01(2.5)23.0335.4054.4115.40(2.5)1.538.974-53.17
30Thomas StringerCheshire39535.59(4.0)24.3731.8954.8415.57(2.5)1.688.654-52.83
31Alexander JonesWest Midlands39075.41(1.7)25.5937.5254.5515.92(1.7)1.6810.505-29.52
32Thomas ElworthyDevon39025.82(3.3)30.5835.5558.2416.04(1.4)1.748.875-20.97
33Joe RoutledgeNottinghamshire38435.46(2.3)29.1534.3558.8714.65(2.6)1.5911.275-38.00
34Jason PragnellHampshire37784.38(0.7)32.5840.7958.6414.90(2.5)1.6210.745-36.67
35Kelvin MorrisDurham37565.62(3.7)19.3128.7855.3816.76(1.4)1.7710.645-13.75
36Carl Van SchieCheshire37335.22(1.8)25.5129.9757.2615.56(1.4)1.5311.075-05.70
37Jacob LewisHampshire36325.19(1.7)26.1937.8358.9015.70(1.4)1.509.165-07.31
38Shaun DalyNorthants35055.19(2.9)25.2328.6458.5317.01(1.7)1.539.424-50.87
39Chris PriscottDevon33865.87(3.1)28.2336.3961.3915.34(2.5)1.719.11DNF
40Adam DalbyDurham33775.67(2.3)21.7414.8554.5416.50(2.6)1.567.905-08.55
Ross BrewerEssexRETD.5.67(4.1)24.3832.0854.9115.22(3.3)1.568.90

Intermediate Boys Octathlon Teams.

1Hampshire13487 points
2Devon13448 points
3Northants13336 points
4Buckinghamshire13263 points
5Durham12343 points
6Cheshire11910 points

Intermediate Girls Heptathlon

Points80mHwindHJSP200mwindLJwindJT800m
1Emily BonnettSomerset486911.69(2.5)1.639.2725.88(2.2)5.45(0.0 )30.192-21.75
2Vikki HubbardLincolnshire452712.04(3.5)1.727.5926.32(3.0)5.21(1.1)22.812-25.22
3Bethany StanilandWest Yorkshire446912.53(3.5)1.5110.8325.87(2.2)4.75(-0.8)34.142-32.17
4Serita ShoneDorset441512.68(2.8)1.5410.6626.06(3.5)5.29(0.6)28.322-38.77
5Kirsty ParrWest Yorkshire439612.27(2.8)1.549.8227.62(3.0)5.17(-1.4)31.242-30.89
6Gemma WeetmanShropshire424412.41(2.1)1.518.5127.13(3.0)5.40(0.4)24.542-30.36
7Rebecca FrenchEssex422412.16(2.5)1.5710.0427.41(1.8)5.07(1.1)22.322-35.51
8Jennifer LumleyNorth Yorkshire417412.49(3.5)1.608.6127.77(3.0)4.98(-1.5)30.592-40.04
9Amy HillSouth Yorkshire415412.19(3.5)1.459.2825.96(3.5)4.65(-0.2)22.712-27.39
10Claire JaggardHertfordshire409313.11(2.6)1.548.0626.08(2.2)5.02(3.2)19.542-27.33
11Kandi EjioferLondon407312.52(2.8)1.488.4225.42(3.5)5.10(2.0)28.212-52.69
12Rebecca HallLincolnshire403412.49(2.1)1.4510.7827.10(2.3)4.82(-0.1)30.332-50.98
13Lydia ChamberlinLincolnshire401012.24(2.5)1.489.8126.31(3.5)4.83(-1.4)24.992-50.28
14Sasha CorbinMiddlesex400013.07(2.8)1.4810.2528.15(4.1)5.10(0.1)35.592-56.47
15Lizzy YarnoldKent397013.11(3.1)1.4510.1027.41(1.8)5.06(2.8)32.182-52.91
16Helen BanksSouth Yorkshire396412.32(2.8)1.667.9627.82(1.8)4.90(0.9)22.302-47.06
17Emily NobleWest Yorkshire395311.65(2.5)1.398.4926.47(2.2)4.96(0.0 )25.642-49.14
18Amie TrewinDevonshire392812.35(3.5)1.547.9927.76(3.0)4.90(1.6)21.602-36.86
19Sophie HineWarwickshire391912.87(3.1)1.667.5727.01(3.0)4.82(0.0 )27.652-56.69
20Nina GarthwaiteDurham390112.71(2.1)1.398.5026.90(2.2)4.93(-1.0)27.192-39.94
21Christina SilvaHertfordshire389612.57(3.5)1.456.6926.80(1.8)4.59(0.3)19.852-20.07
22Karla DrewDevonshire389411.83(2.5)1.548.2627.88(2.3)4.88(0.9)20.662-44.56
23Nikki McSweeneyBuckinghamshire388012.32(2.1)1.489.3826.81(3.0)4.72(-1.8)26.302-54.80
24Lorna McMichaelDurham388011.99(2.1)1.456.4425.32(3.5)4.68(1.4)16.972-33.47
25Abi RobinsonBuckinghamshire375312.58(3.5)1.457.6528.70(2.3)4.42(1.2)31.832-38.64
26Sarah LambDurham373412.65(2.8)1.517.8627.74(3.5)4.82(1.0)23.332-48.17
27Beth HampsonOxfordshire372912.31(3.5)1.426.8726.43(3.0)4.76(1.7)16.472-35.08
28Charlotte WardStaffordshire371312.66(3.5)1.487.6528.12(4.1)4.70(0.5)24.552-42.22
29Hayley ToddSuffolk365112.35(3.5)1.427.3927.62(3.0)4.58(2.3)22.352-40.93
30Lucy HodginsBuckinghamshire359013.56(2.6)1.607.0828.70(4.1)4.40(-0.7)19.732-34.52
31Victoria ManningSomerset358013.49(2.6)1.488.9028.51(4.1)4.23(-0.6)20.842-33.96
32Justine SingletonSomerset356712.92(2.1)1.487.8329.08(3.1)4.68(1.6)29.252-55.10
33Isobel RetbergLincolnshire353313.19(2.8)1.399.0128.64(3.1)4.54(0.6)22.572-41.36
34Nathalie FarmanHertfordshire353112.81(2.8)1.487.2928.18(2.3)4.37(0.9)22.702-43.94
35Hayley KruseHertfordshire352612.99(3.1)1.457.7427.85(2.3)4.32(0.5)22.012-42.15
36Jessica HawksleyGtr Manchester343513.21(3.1)1.338.5528.34(3.0)4.50(2.9)22.682-43.02
37Emily GoodallSussex342316.95(2.8)1.397.7327.33(1.8)4.32(0.8)20.182-17.97
38Emily HawkinsBuckinghamshire337213.01(3.1)1.488.3530.33(3.1)4.40(0.3)23.932-50.98
39Ashley LittleWest Yorkshire332413.77(2.5)1.488.2829.33(3.0)4.87(0.8)13.432-47.00
40Olivia NashSomerset329015.15(2.6)1.487.1428.93(4.1)4.31(0.3)26.042-42.73
41Gina HoodOxfordshire315214.24(2.6)1.576.6629.29(3.1)4.05(1.7)13.512-40.07

Intermediate Girls Heptathlon Teams.

1West Yorkshire12818 points
2Lincolnshire12571 points
3Somerset12016 points
4Hertfordshire11520 points
5Durham11515 points
6Buckinghamshire11223 points

Senior Boys Decathlon

Points100mwindLJwindSPHJ400m110mHwindDTPVJT1500m
1Kevin SempersHumberside670411.21(3.1)6.67(2.8)12.521.9851.7014.82(2.3)38.193.7044.225-19.05
2John StaceyDurham628711.43(3.9)6.72(1.6)11.801.9253.0416.43(2.3)34.703.4042.404-54.74
3James DohnalStaffordshire615111.86(1.8)6.49(1.1)11.101.7753.0915.43(2.3)33.803.9039.174-55.40
4Ze SandellWarwickshire589211.93(1.8)5.93(1.8)10.971.7152.6016.05(2.6)31.083.4042.324-34.61
5Robert RumbleHertfordshire589112.01(3.0)6.04(1.2)11.011.8053.3716.23(4.5)34.453.3037.644-35.52
6Max HallKent586911.75(3.0)6.45(1.1)10.601.8955.0517.13(4.5)33.113.5048.365-15.34
7Jack SingletonSomerset575711.55(3.9)6.15(1.8)10.501.6854.7415.25(2.3)35.793.2041.645-15.98
8Roy ChambersSurrey566211.52(1.8)6.53(1.1)10.911.7755.1218.55(1.9)34.863.0048.995-08.97
9Steve CarpenterSurrey550812.13(3.0)6.18(0.8)9.171.7455.2916.85(2.6)26.164.4038.235-14.57
10Craig C-GlanvilleDurham547211.56(3.1)6.23(3.0)10.331.6851.1917.05(2.6)25.802.0038.404-30.76
11Ben SimonsShropshire537411.31(3.9)6.07(0.3)10.101.7455.5616.12(4.5)25.453.1033.685-09.60
12Joe MurrowDerbyshire533311.63(3.9)5.85(0.8)10.951.5655.3017.31(4.5)32.083.5039.315-14.69
13Christian PawlyszynNorthants528711.66(3.9)6.13(1.6)9.751.6254.7116.22(2.3)29.442.9032.925-00.59
14Sam GriffinGtr Manchester528212.17(2.2)5.84(1.5)11.031.6560.1616.65(2.6)35.283.0048.035-09.49
15Ian NewburySomerset513711.70(3.1)6.25(1.0)11.051.8356.2118.23(4.5)33.542.5033.815-29.88
16Andrew HolmesSomerset508411.93(1.8)5.59(1.5)10.081.7452.9018.04(2.9)24.072.6035.734-44.53
17Mark McEvoyWest Midlands501711.42(3.1)5.92(1.6)11.931.6255.8115.92(2.3)27.912.6040.436-30.54
18Simon HolmesSurrey487312.26(2.2)5.85(1.7)7.141.7756.2115.90(2.6)18.023.0033.704-59.78
19Jack FoulshamCornwall479912.65(2.2)5.04(0.9)10.871.5957.9419.50(2.9)36.053.0037.654-43.42
20Martin JamesSomerset477212.44(3.0)5.45(0.8)8.291.5656.1117.76(4.5)22.252.6044.284-32.15
21Paul StoneWarwickshire457212.03(1.8)5.13(1.5)9.231.5054.9919.18(2.9)25.813.0031.254-50.18
22Craig SmithLincolnshire427612.12(2.2)5.10(1.3)7.671.4154.9317.94(2.9)24.742.4027.704-54.05
23Ross PalmerSurrey422112.12(2.2)5.17(0.3)8.391.5654.6121.30(1.9)24.372.9031.585-15.10
24Charles BrittenNorthants420111.57(3.0)5.91(0.6)9.181.5053.7721.37(1.9)24.182.2029.565-40.48
25Matthew CullenGtr Manchester416612.42(2.2)5.58(0.5)8.731.6859.4819.37(1.9)17.843.4026.835-33.31
26William DunfordWarwickshire413813.12(2.2)4.87(1.5)10.161.5060.9220.19(1.9)28.133.0039.495-08.40
Ben AmblerWest YorkshireRETD.12.18(2.2)5.85(1.3)9.981.6557.0717.62(2.9)31.74NHC
Yiannis SkrivanosDevonshireRETD.12.78(2.2)5.60(0.7)11.221.7463.1417.02(2.6)29.16NHC
Andrew StanilandWest YorkshireRETD.10.96(3.1)7.27(0.1)
James DunfordWarwickshireRETD.11.82(1.8)( )

Senior Boys Decathlon Teams.

1Surrey16043 points
2Somerset15978 points
3Warwickshire14602 points

Senior Girls Heptathlon

Points100mHwindHJSP200mwindLJwindJT800m
1CatherineHoldsworthEssex508013.96(4.2)1.6610.6125.23(3.1)5.61(2.2)29.722-33.32
2Katia LannonGtr Manchester482314.93(4.2)1.6610.4525.56(3.1)5.22(0.5)25.792-25.24
3Bridget TidballDevonshire442116.66(3.6)1.609.4226.69(2.9)4.84(-0.9)30.232-20.05
4Cherri MorrisonGtr Manchester429915.98(2.8)1.488.8526.38(2.9)5.29(0.5)24.002-24.71
5Lucy RodgersEssex424916.49(3.6)1.548.8026.30(3.1)5.01(1.7)25.142-24.82
6Asha HibbertNorth Yorkshire422115.19(3.4)1.547.8225.70(3.1)4.80(1.1)23.502-32.17
7Rebecca LongWest Yorkshire421316.10(3.4)1.548.4927.31(2.9)4.96(-0.2)30.872-30.49
8Janine McCormackDevonshire411215.50(4.2)1.547.3326.10(2.9)5.30(-0.1)22.342-41.98
9Claire HuckCumbria411116.10(3.6)1.608.0327.41(2.9)4.98(3.1)28.692-38.65
10Sarah AllisonCumbria406716.22(3.6)1.548.2926.14(3.1)5.11(0.3)19.182-33.74
11Donna CreightonSomerset401117.06(1.9)1.488.9726.76(2.9)5.11(-2.8)26.632-35.47
12Rachel CulshawGtr Manchester400715.52(3.4)1.577.4727.35(2.9)4.27(-0.7)32.062-37.92
13Katie HuckCumbria400416.78(1.9)1.518.7027.20(2.9)4.94(-0.2)30.162-38.77
14Rebecca WisemanLancashire397416.76(2.8)1.488.8828.07(4.5)5.02(1.4)34.162-42.06
15Ellyse MaddocksSouth Yorkshire393717.08(2.8)1.458.3927.48(2.9)4.94(-0.4)27.862-28.81
16Tania SpurlingSuffolk391317.13(3.4)1.487.8827.90(4.5)5.03(2.9)28.122-30.00
17Tamara RenoufDevonshire387417.78(2.8)1.519.5127.26(2.9)4.57(-0.1)25.742-29.29
18Sara LuckEssex378117.84(3.6)1.607.8627.22(2.9)4.14(0.1)22.792-23.60
19Katie RenoufDevonshire371518.09(1.9)1.519.9228.15(4.5)4.45(-0.8)30.542-41.29
20Heidi JarosinskiHere & Worcs359517.19(2.8)1.457.9727.73(4.5)4.88(0.6)27.092-50.72
21Helen OwenCumbria342317.29(3.6)1.486.6529.02(4.5)4.48(-0.7)23.512-36.23
22Emma ButtonSomerset260822.25(1.9)1.307.5228.63(4.5)3.74(0.3)17.392-36.30
Emma MorrisDurhamRETD.14.88(4.2)1.577.9625.74(3.1)4.59(-1.5)
Layla HawkinsSomersetRETD.17.92(1.9)1.578.5327.46(2.9)4.87(0.0 )

Senior Girls Heptathlon Teams.

1Gtr Manchester13129 points
2Essex13110 points
3Devonshire12407 points
4Cumbria12182 points

RACE WALKS


Junior Boys - 3k

1.Callum TaylorMerseyside IoM15:29.92
2.Andrew GrahamSuffolk15:49.12
3.Mark O'KaneWest Midlands16:50.38
4.Joe FriendHumberside17:47.86
5.Thomas BosworthKent18:11.21
6.Mark PrattSouth Yorks18:15.58
7.Trevor KidnerSomerset19:07.56
8.Hugo GrahamLeics & Rutland19:12.47
9.Dean BartonLeics & Rutland19:13.40
10.Jarrid McKaySomerset19:14.25

Junior Girls - 3k

1.Kathryn GrangerSouth Yorks15:44.38
2.Lauren GimsonLeics & Rutland15:47.44
3.Naomi GreenSussex16:26.43
4.Holly SmithWest Midlands16:52.04
5.Chelsea O'Rawe-HobbsEssex17:00.51
6.Holly WilliamsKent17:20.12
7.Claire YeomanWest Midlands17:21.44
8.Emma GatewoodHumberside17:22.59
9.Julia StaceyKent18:36.49
10.Rosie MawerHumberside19:25.86
11.Stephanie NicholsKent21:38.61
12.Ruby GreenLeics & Rutland21:50.59
13.Katrina GreenLeics & Rutland24:12.59
14.Danielle WeeksLeics & Rutland DQ

Intermediate Boys - 5k

1.Nick BallHampshire22:39.07
2.Simon HambridgeWest Midlands24:45.04
3.Lewis HaydenLeics & Rutland25:06.66
4.Mark HambridgeWest Midlands25:18.23
5.Jack TomlinKent25:48.30
6.Robert MooreMerseyside IoM26:55.03
7.Paul SmithSomerset30:54.84
8.Ed MaceSomerset36:45.65

Intermediate Girls - 3k

1.Rebecca MershSouth Yorks14:43.75
2.Sarah FosterKent15:26.00
3.Emma LathamMerseyside IoM16:20.15
4.Claire GraceHampshire17:40.88
5.Charlotte WattsDorset18:07.62

Senior Boys - 5k

1.Luke FinchLeics & Rutland22:22.36
2.Robert BainKent24:43.28
3.Peter WarrenSussex25:17.47
4.Phillip MerryLeics & Rutland26:17.68

Senior Girls - 5k

1.Emily BosworthKent30:33.06