West Yorkshire Schools AA Championships
Event Winners, Qualifiers & Performances


10th June 2000 - Princess Mary Athletics Stadium, Cleckheaton

Results supplied by: www.wakefield-harriers.co.uk



Junior Boys        
100m C. Tinker Wakefield 12.0 (+2.0)  
200m J. Smith Wakefield 24.6 ( -1.9)  
400m R. Watson Leeds 54.6  
800m J. Dudley Kirklees 2:10.1  
1500m S. Khan Calderdale 4:24.1  
80mH M. Whitely Leeds 13.5  
Long Jump (1st) John Fletcher Wakefield 6.28 Nat. Std
Long Jump (2nd) C. Kirk Wakefield 5.74 Ent. Std
High Jump M. Riley Leeds 1.60  
Triple Jump William Maddock Wakefield 11.36  
Shot J. Lamb Bradford 11.55  
Discus L. Williamson Bradford 38.94 Nat. Std
Hammer Charles Handley Leeds 45.83 Nat. Std & CBP
Javelin R. Nelson Leeds 39.34  
         
         
Junior Girls        
100m F. Mackenzie Leeds 13.6 (+1.0)  
200m Laura Robinson Wakefield 26.5 ( -1.2)  
800m A. Crossland Leeds 2:32.3  
1500m L. Kemp Kirklees 5:07.2  
75m H J. Smith Wakefield 16.6  
Long Jump Naida Bromley Wakefield 5.11 Ent. Std.
High Jump Tanya Brook Leeds 1.52  
Shot A. Howard Leeds 8.94  
Discus A. Merrill Leeds 30.15 Nat. Std
Javelin S. Kelly Wakefield 25.92  
         
         
Intermediate Boys      
100m John Uridge Leeds 11.7 ( -3.5)  
200m I. Speak Leeds 24.3 ( -1.3)  
400m M. Allan Bradford 55.7  
800m Steve Faulkner Wakefield 2:01.7  
1500m R. Spencer Leeds 4:12.3  
3000m M. Cherryholme Kirklees 9:22.8  
1500m S/C J. Henry Bradford 4:43.9  
100m H Ben Manchester Bradford 14.8  
400m H Adam Fell Kirklees 63.9  
Long Jump Matthew Clay Leeds 6.50 Ent. Std.
High Jump Martyn Bernard Wakefield 1.96 Nat. Std
Triple Jump S. Gregory Calderdale 12.20  
Shot Tom Jennings Kirklees 12.79  
Discus B. Wilman Leeds 31.75  
Javelin Mark Lindsay Wakefield 58.54 Nat. Std & CBP
         
         
Intermediate Girls      
100m M. Malcolm Leeds 13.5 ( -2.2)  
200m S. Entwistle Kirklees 28.2 ( -1.8)  
300m Rachael Gobbi Bradford 43.4  
800m Sarah Holah Leeds 2:18.4  
1500m E. Spencer Leeds 5:04.6  
3000m Aine Hoban Wakefield 11:28.1  
80m H V. Robinson Bradford 13.1  
300m H G. Roberts Bradford 47.4  
Long Jump Vicki Lambert Wakefield 5.25  
High Jump Emily Mason Wakefield 1.59  
Shot R. Houldsworth Bradford 10.21  
Discus R. Bailey Wakefield 23.78  
Javelin R. Poole Wakefield 22.02  
         
         
Senior Boys        
100m A. Ravi Wakefield 11.9 ( -1.1)  
200m Matthew Young Wakefield 23.3  
400m D. Marshall Bradford 53.1  
800m Alex Senior Wakefield 2:01.2  
1500m P. Yates Kirklees 4:19.7  
3000m M. Goodliffe Kirklees 8:38.3  
2000m S/C G. Robinson Leeds 7:09.0  
Long Jump Richard Shawcross Wakefield 5.99  
High Jump (1st) A. MacFarlane Leeds 1.98 Ent. Std.
High Jump (2nd) Shane Booth Wakefield 1.98 Ent. Std.
Triple Jump D. Shaw -Town Calderdale 11.77  
Javelin A. Wiles Leeds 42.40  
         
         
Senior Girls        
100m L. Womersley Leeds 13.7 ( -1.9)  
400m (1st) Katie Metcalfe Calderdale 58.2 Ent. Std.
400m (2nd) A. Freeman Kirklees 58.2 Ent. Std.
800m C. Pickersgill Kirklees 2:53.4  
1500m N. Parsons Calderdale 5:01.1  
3000m C. Priestley Leeds 11:59.8  
400m H Kirsty Hodson Wakefield 80.2  
Long Jump T. Nelson Leeds 4.89  
Shot D. Morris Leeds 9.25  
Javelin (1st) Michelle Lonsdale Wakefield 38.98 Ent. Std.
Javelin (2nd) C. O'Halloran Leeds 38.96 Ent. Std.


Results supplied by: www.wakefield-harriers.co.uk