ESAA National Track & Field Championships

9th & 10th July 1999

Bury St Edmunds


Junior Boys Results
Inter Boys Results
Senior Boys Results
Junior Girls Results
Inter Girls Results
Senior Girls Results

Editors Note

Pictures have been captured directly from video cameras so I can't meet requests for paper copies - they have been saved in a compressed format as a compromise between image quality and download time.

There are currently no pictures available for the field events, and some the track events don't have pictures yet. It is possible that some of the pictures may be attached to the wrong event - it's not easy following what is going on from 200m away!

We will endeavour to get as many field event pictures as we can, but at the moment, everyone's pretty tired and we may not get round to doing them till next week.


FULL RESULTS

Junior Girls 100m

BP: 11.6 s NS: 12.6 s ES: 12.8 s

Round 1

Heat 1 (-1.10m/s)

picture
   1 Katherine Jones Staffs     12.77 ES
   2 Louis Hazel     Cambs      12.84
   3 Esther Collins  Beds       12.96
   4 Juliet Adeloye  London     12.98
   5 Louise Edgar    GtrMan     13.03
   6 Anna Connolly   Shrops     13.23
   7 Rachel Cotton   Devon      13.69

Heat 2 (-1.70m/s)

picture
   1 Joanna Richards Herts      12.69 ES
   2 Titi Ameobi     Nland      12.95
   3 Michelle WebsterBeds       12.99
   4 Sarah Blackwell Mersey     13.02
   5 Nicola Nutting  Leics      13.15
   6 Danielle Patel  Dorset     13.33

Heat 3 (-2.60m/s)

picture
   1 Kara Dunn       Middx      12.53 NS
   2 Charlene LashleyBerks      12.80 ES
   3 Kimberley VelvickKent       12.98
   4 Alex Burton     Gloucs     12.99
   5 Caroline Wilson Sussex     13.22
   6 Eve Serrao      Dorset     13.35

Heat 4 (-0.50m/s)

picture
   1 Shereen Charles Middx      12.63 ES
   2 Natasha Cross   Somers     12.87
   3 Jessie ScurfieldSYorks     12.90
   4 Ellie Blackwell Kent       12.92
   5 Kate Thornton   Mersey     13.07
   6 Samantha James  Devon      13.22

Round 2

Semi-Final A (-3.50m/s)

picture
   1 Kara Dunn       Middx      12.69 ES
   2 Katherine Jones Staffs     12.90
   3 Charlene LashleyBerks      12.98
   4 Sarah Blackwell Mersey     13.06
   5 Esther Collins  Beds       13.14
   6 Juliet Adeloye  London     13.22
   7 Jessie ScurfieldSYorks     13.26
   8 Ellie Blackwell Kent       13.29

Semi-Final B (-1.00m/s)

picture
   1 Joanna Richards Herts      12.75 ES
   2 Titi Ameobi     Nland      12.81
   3 Shereen Charles Middx      12.81
   4 Louis Hazel     Cambs      12.92
   5 Alex Burton     Gloucs     12.99
   6 Kimberley VelvickKent       13.02
   7 Michelle WebsterBeds       13.05
   8 Natasha Cross   Somers     13.20

Final (-2.00m/s)

picture
picture
picture
the start
   1 Kara Dunn       Middx      12.66 ES
   2 Joanna Richards Herts      12.88
   3 Katherine Jones Staffs     12.89
   4 Louis Hazel     Cambs      12.91
   5 Shereen Charles Middx      12.91
   6 Titi Ameobi     Nland      12.98
   7 Charlene LashleyBerks      12.98
   8 Sarah Blackwell Mersey     13.01

Junior Girls 200m

BP: 23.6 s NS: 25.7 s ES: 26.4 s

Round 1

Heat 1 (-3.20m/s)

picture
   1 Katie Flaherty  Essex      25.94 ES
   2 Rebecca Sweeney GtrMan     26.33 ES
   3 Vicki Cooney    Berks      26.88
   4 Leah Dunkley    SYorks     27.03
   5 Christie HamiltonGloucs     27.36
   6 Laura Robinson  WYorks     27.61
   7 Rachel Campbell-JamesMiddx      28.26

Heat 2 (-1.40m/s)

picture
   1 Jemma Simms     Notts      25.69 NS
   2 Charlotte BeckettBucks      25.84 ES
   3 Catherine GreavesMersey     26.06 ES
   4 Carli Croll     London     26.19 ES
   5 Lucy Sings      Devon      26.63
   6 Rebecca Gobbi   WYorks     26.72
   7 Kiri Burbidge   Dorset     26.81

Heat 3 (-1.70m/s)

picture 1
picture 2
   1 Amy Spencer     GtrMan     25.14 NS
   2 Alana Wain      Staffs     25.69 NS
   3 Natalie Plateau Oxford     26.01 ES
   4 Liza Parry      WMids      26.18 ES
   5 Annabel MartindaleCumb       26.45
   6 Jenna Potten    Sussex     26.63
   7 Kimberley OsbornChesh      27.25

Final ( 1.90m/s)

picture
   1 Amy Spencer     GtrMan     25.37 NS
   2 Katie Flaherty  Essex      25.63 NS
   3 Alana Wain      Staffs     25.76 ES
   4 Natalie Plateau Oxford     26.29 ES
   5 Jemma Simms     Notts      26.32 ES
   6 Charlotte BeckettBucks      26.37 ES
   7 Catherine GreavesMersey     26.49
   8 Liza Parry      WMids      26.74

Junior Girls 800m

BP: 2:08.7 s NS: 2:17.0 s ES: 2:20.0 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 Kaye Kirkham    Chesh    2:19.56 ES
   2 Elizabeth BrathwaiteHerts    2:20.06
   3 Kate Buchan     Kent     2:20.21
   4 Rachel Ost      Nhants   2:21.01
   5 Charlotte Moss  Bucks    2:21.87
   6 Nicola GundersonMersey   2:24.14
   7 Lisa Huston     Cumb     2:32.12

Heat 2

picture
   1 Marilyn Okoro   Herts    2:16.45 NS
   2 Rachael ThompsonMersey   2:16.79 NS
   3 Sarah Holah     WYorks   2:17.16 ES
   4 Ruth Chadney    Dorset   2:19.52 ES
   5 Claire Holland  Nhants   2:20.59
   6 Natalie Mills   Notts    2:26.09
   7 Sasha Landless  Nland    2:27.21

Heat 3

picture
   1 Charlotte Best  Surrey   2:17.70 ES
   2 Hayley Beard    Herts    2:18.04 ES
   3 Catherine DraperMersey   2:19.59 ES
   4 Kayleigh Frisby Notts    2:20.12
   5 Danni Woods     GtrMan   2:20.37
   6 Aimee Simcox    Staffs   2:21.56

Final

picture
   1 Rachael ThompsonMersey   2:16.83 NS
   2 Ruth Chadney    Dorset   2:17.17 ES
   3 Hayley Beard    Herts    2:17.19 ES
   4 Charlotte Best  Surrey   2:17.67 ES
   5 Sarah Holah     WYorks   2:18.14 ES
   6 Marilyn Okoro   Herts    2:19.09 ES
   7 Kaye Kirkham    Chesh    2:19.41 ES
   8 Elizabeth BrathwaiteHerts    2:20.32

Junior Girls 1500m

BP: 4:27.9 s NS: 4:42.0 s ES: 4:52.0 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 Charlotte Moore Dorset   4:41.3  NS
   2 Katrina Wotton  Beds     4:44.8  ES
   3 Lorna Vyse      Surrey   4:46.0  ES
   4 Jennifer PereiraKent     4:46.2  ES
   5 Lauren Reynolds Cambs    4:46.3  ES
   6 Charlotte WickhamNland    4:46.7  ES
   7 Emma Hunt       Bucks    4:47.3  ES
   8 Susan Armstrong Durham   4:50.6  ES
   9 Kelly Worrall   Beds     5:06.5 
  10 Magdalena PowellLondon   5:06.6 

Heat 2

picture
   1 Courtney Birch  Somers   4:48.3  ES
   2 Stacey Ward     Essex    4:49.3  ES
   3 Rosie Smith     Durham   4:49.9  ES
   4 Elizabeth SpencerWYorks   4:51.5  ES
   5 Jessica Pygall  Kent     4:51.7  ES
   6 Emma King       Nhants   4:52.0  ES
   7 Claire Boosey   Bucks    4:57.5 
   8 Michelle Jessop Bucks    5:02.8 
   9 Rebecca GillespieCornw    5:06.0 
  10 Laura Burgoine  Beds     5:10.1 

Final

picture
   1 Charlotte Moore Dorset   4:38.39 NS
   2 Katrina Wotton  Beds     4:39.22 NS
   3 Courtney Birch  Somers   4:39.73 NS
   4 Stacey Ward     Essex    4:44.44 ES
   5 Charlotte WickhamNland    4:47.75 ES
   6 Lauren Reynolds Cambs    4:48.28 ES
   7 Emma Hunt       Bucks    4:49.49 ES
   8 Jennifer PereiraKent     4:49.85 ES
   9 Rosie Smith     Durham   4:51.94 ES
  10 Lorna Vyse      Surrey   5:00.56

Junior Girls 75m Hurdles

BP: 10.7 s NS: 11.5 s ES: 11.9 s

Round 1

Heat 1 ( 1.60m/s)

picture
   1 Justine Roach   Leics      11.49 NS
   2 Laura Baxter    NL&EY      11.52 ES
   3 Sarah Allsopp   Staffs     11.59 ES
   4 Danielle Fawkes Cumb       11.62 ES
   5 Rachel Leaver   Hants      11.99
   6 Maria Garavand  Norflk     12.14
   7 Louise Styles   Mersey     12.23

Heat 2 ( 1.00m/s)

picture
   1 Hannah Elwiss   Lancs      11.44 NS
   2 Stacey Savage   Beds       11.78 ES
   3 Lisa McManus    Leics      11.94
   4 Carly Dean      Dorset     12.03
   5 Samantha Day    Staffs     12.04
   6 Yohana Franklin Devon      12.08
   7 Amy Forsyth     London     12.73

Heat 3 ( 2.30m/s)

picture
   1 Symone Belle    Essex      10.95 NS
   2 Emma Makin      Chesh      11.35 NS
   3 Melanie Canning Middx      11.58 ES
   4 Sarah Galloway  Hants      11.64 ES
   5 Christine SweeneyLeics      12.02
   6 Emily Parker    Surrey     12.18
   7 Hayley Deakin   SYorks     12.27

Final (-2.90m/s)

picture
picture
picture
   1 Symone Belle    Essex      11.07 NS
   2 Hannah Elwiss   Lancs      11.36 NS
   3 Emma Makin      Chesh      11.51 ES
   4 Justine Roach   Leics      11.63 ES
   5 Melanie Canning Middx      11.63 ES
   6 Danielle Fawkes Cumb       11.81 ES
   7 Laura Baxter    NL&EY      11.81 ES
   8 Sarah Allsopp   Staffs     11.84 ES

Junior Girls 4 x 100m Relay

BP: 48.1 s NS: 50.2 s ES: 51.5 s

Round 1

Heat 1

picture
picture
   1 Staffordshire              49.33 NS
   2 Leicestershire             50.49 ES
   3 Sussex                     50.57 ES
   4 Cheshire                   51.26 ES
   5 N Lincs & E Yorks          51.55
   6 Cumbria                  5:00.00

Heat 2

picture
   1 Kent                       49.19 NS
   2 Greater Manchester         49.51 NS
   3 Essex                      49.74 NS
   4 Dorset                     50.49 ES
   5 Bedfordshire               50.99 ES
   6 Somerset                 5:00.00

Heat 3

picture
   1 Merseyside                 49.56 NS
   2 Devon                      50.93 ES
   3 West Yorkshire             51.39 ES
   4 South Yorkshire            52.01

Final

picture
   1 Kent                       49.15 NS
   2 Greater Manchester         49.19 NS
   3 Essex                      49.90 NS
   4 Leicestershire             50.04 NS
   5 Staffordshire              50.42 ES
   6 Dorset                     50.55 ES
   7 Sussex                     50.83 ES

Junior Girls High Jump

BP: 1.77m NS: 1.61m ES: 1.55m

Final

picture
   1 Catriona ChristieBucks    1.67m NS
   2 Emily Bailey    Nhants   1.64m NS
   3 Rachel CannisterSYorks   1.58m ES
   4 Carly Pragnell  Hants    1.58m ES
   5 Sara-Jane DarringtonBeds     1.58m ES
   6 Elinor Carlisle Wilts    1.58m ES
   7 Lara Poole      Bucks    1.55m ES
   8 Sandra Alaneme  Kent     1.55m ES
   9 Elen Davies     Norflk   1.55m ES
  10 Jessica Ennis   SYorks   1.55m ES
   = Annabel Hicks   Somers   1.55m ES
   = Jenny Christie  Warks    1.55m ES
  13 Jenny Cannon    Mersey   1.55m ES
  14 Renecka Bell    Norflk   1.52m
  15 Sophie Upton    WMids    1.52m
  16 Emily Mason     WYorks   1.52m
  17 Montell Douglas Kent     1.47m
  18 Jody Brockbank  Sussex   1.42m

Junior Girls Long Jump

BP: 6.22m NS: 5.20m ES: 5.00m

Round 1

Pool A

picture 1
picture 2
picture 3
   1 Karlene Turner  Berks    5.37m NS
   2 Ellie Darby     WMids    5.21m NS
   3 Katy Benneworth Kent     5.20m NS
   4 Emma Wooff      GtrMan   5.09m ES
   5 Laura Reed      Avon     5.07m ES
   6 Gemma Evans     Somers   5.00m ES
   7 Joanne Pybus    Cleve    4.98m
   8 Vickie Tibble   Essex    4.98m
   9 Rachel Brenton  Oxford   4.94m
  10 Susie Awoliyi   Gloucs   4.93m
  11 Sarah Simpson   Cumb     4.93m
  12 Theresa Sutton  Hants    4.93m
  13 Rachel Mason    Sufflk   4.86m
  14 Sangeeta Dason  London   4.73m
  15 Rachel Thomas   NYorks   4.59m
  16 Nicola Petch    Cambs    4.52m

Pool B

picture 1
picture 2
picture 3
   1 Chanelle GarnnettLondon   5.23m NS
   2 Sarah Bratley   NL&EY    5.14m ES
   3 Caroline BennettSussex   5.11m ES
   4 Somma Power     Essex    5.10m ES
   5 Laura Betts     Kent     5.07m ES
   6 Amy Woodman     Avon     5.02m ES
   7 Vicky Griffiths Mersey   4.99m
   8 Alison McAllisterWMids    4.96m
   9 Sylvia SutherlandMiddx    4.95m
  10 Cara Roberts    Dorset   4.92m
  11 Leah Grant      Sufflk   4.89m
  12 Sarah Humphries Cumb     4.88m
  13 Ruth Laybourne  WYorks   4.87m
  14 Vicki Lamb      GtrMan   4.85m
  15 Rachel Tatlow   Cornw    4.76m
  16 Amy Fozzard     NYorks   4.50m

Final

picture 1
picture 2
   1 Chanelle GarnnettLondon   5.61m ( 1.70m/s) NS
   2 Karlene Turner  Berks    5.44m ( 2.20m/s) NS
   3 Ellie Darby     WMids    5.41m ( 3.10m/s) NS
   4 Sarah Bratley   NL&EY    5.29m ( 1.40m/s) NS
   5 Katy Benneworth Kent     5.29m ( 3.00m/s) NS
   6 Laura Reed      Avon     5.16m ( 1.30m/s) ES
   7 Somma Power     Essex    5.14m ( 1.90m/s) ES
   8 Amy Woodman     Avon     5.10m ( 1.20m/s) ES
   9 Emma Wooff      GtrMan   5.05m ( 1.90m/s) ES
  10 Laura Betts     Kent     5.04m ( 1.20m/s) ES
  11 Gemma Evans     Somers   4.72m ( 1.70m/s)
  12 Caroline BennettSussex   4.69m ( 1.90m/s)

Junior Girls Shot

BP: 13.92m NS: 10.80m ES: 10.00m

Final

   1 Kylie West      Staffs  11.78m NS
   2 Kerry Elliott   Durham  10.86m NS
   3 Lindsey Szefer  WYorks  10.55m ES
   4 Iona Birks-AgnewKent    10.36m ES
   5 Dilys Uwagboe   Herts   10.34m ES
   6 Nicola Gore     Chesh    9.99m
   7 Jennifer Green  Surrey   9.99m
   8 Lucy Sutton     Oxford   9.97m
   9 Elizabeth Dunn  Cambs    9.78m
  10 Carriann Cutts  SYorks   9.70m
  11 Hayley Hood     GtrMan   9.66m
  12 Natalie Hodgson Dorset   9.09m
  13 Danielle Hall   London   8.96m
  14 Lucy Fisher     Chesh    8.89m

Junior Girls Discus

BP: 39.58m NS: 30.00m ES: 28.00m

Final

picture 1
picture 2
picture 3
   1 Lucy Nesbitt    Mersey  34.36m NS
   2 Fallon Harrison Derbys  33.41m NS
   3 Ellisha Dee     Middx   32.51m NS
   4 Donna SwatheridgeHants   32.40m NS
   5 Angela Lockley  GtrMan  32.28m NS
   6 Candace SchofieldSussex  31.39m NS
   7 Alexandra MerrillWYorks  31.14m NS
   8 Coralie Hancock Hants   29.64m ES
   9 Tara Woodley    Cambs   29.04m ES
  10 Jessica Weir    Wilts   28.32m ES
  11 Kirsty Billin   Surrey  27.43m
  12 Laura Fox       Kent    27.24m
  13 Debbie Guile    Mersey  26.47m
  14 Esther Hendriks WMids   26.45m
  15 Tracey Merrill  Oxford  26.17m
  16 Jemima Hall     GtrMan  25.28m
  17 Danielle Glover Berks   24.51m
  18 Rebecca Sheperd NYorks  18.73m

Junior Girls Javelin

BP: 41.84m NS: 33.00m ES: 30.00m

Final

   1 Lauren Therin   ChIsle  37.67m NS
   2 Helen Mounteney Leics   37.06m NS
   3 Rebecca BartlettShrops  35.35m NS
   4 Joanna Chapman  Sufflk  33.64m NS
   5 Beatrice Clarke Kent    33.11m NS
   6 Sarah Browne    Cumb    33.00m NS
   7 Bethan Parfitt  WMids   31.80m ES
   8 Ellen RichardsonBeds    30.82m ES
   9 Helen Davis     Hants   30.50m ES
  10 Laura Cowell    Berks   29.95m
  11 Deborah CollinsonNL&EY   29.55m
  12 Imogen Sweeney  Surrey  24.98m
  13 Angela Lotay    Bucks   23.50m
  14 C Lawrence      Kent    17.14m