ESAA National Track & Field Championships

9th & 10th July 1999

Bury St Edmunds


Junior Boys Results
Inter Boys Results
Senior Boys Results
Junior Girls Results
Inter Girls Results
Senior Girls Results

Editors Note

Pictures have been captured directly from video cameras so I can't meet requests for paper copies - they have been saved in a compressed format as a compromise between image quality and download time.

Field event pictures are now available.


FULL RESULTS

Intermediate Girls 100m

BP: 11.5 s NS: 12.3 s ES: 12.6 s

Round 1

Heat 1 (-0.30m/s)

picture
   1 Helen Griffin   Chesh      12.46 ES
   2 Rebecca Gray    Notts      12.55 ES
   3 Emma Bailey     Nhants     12.61
   4 Patricia AlexanderLondon     12.79
   5 Rachel Sutton   Oxford     12.84
   6 Laura Brown     Cornw      12.88
   7 Donna Chatting  Hants      12.96

Heat 2 (-0.60m/s)

picture
   1 Danielle NorvilleShrops     12.45 ES
   2 Catherine DockertyDurham     12.68
   3 D St Helen      Middx      12.86
   4 Crystal Condie  Bucks      12.92
   5 Chevette Mais   Kent       13.00
   6 Deborah Okamgi  London     13.16
   7 Caroline Gray   Cleve      13.78

Heat 3 (-1.70m/s)

picture
   1 Elexi Walker    WMids      12.53 ES
   2 Tamsin Lees     Devon      12.63
   3 Katie Routledge Cumb       12.85
   4 Kelly Rea       NYorks     12.96
   5 Emily Young     Hants      13.14

Heat 4 (-2.60m/s)

picture
   1 Cherie Pierre   Middx      12.55 ES
   2 Jade Lucas-Read Surrey     12.60 ES
   3 Lucy Evans      Chesh      12.63
   4 Stephanie SquiresLeics      12.74
   5 Lisa Trotman    GtrMan     12.76
   6 Georgette Perry WMids      12.89
   7 Gemma Watson    London     13.25

Round 2

Semi-Final A

picture
   1 Cherie Pierre   Middx      12.32 ES
   2 Lucy Evans      Chesh      12.55 ES
   3 Danielle NorvilleShrops     12.59 ES
   4 Rebecca Gray    Notts      12.69
   5 Lisa Trotman    GtrMan     12.70
   6 Tamsin Lees     Devon      12.76
   7 Patricia AlexanderLondon     12.93
   8 Katie Routledge Cumb       13.07

Semi-Final B (-2.30m/s)

picture
   1 Jade Lucas-Read Surrey     12.60 ES
   2 Elexi Walker    WMids      12.62
   3 Helen Griffin   Chesh      12.64
   4 Stephanie SquiresLeics      12.71
   5 Catherine DockertyDurham     12.78
   6 Rachel Sutton   Oxford     13.00
   7 Emma Bailey     Nhants     13.01
   8 D St Helen      Middx      13.15

Final (-1.90m/s)

picture
false start
   1 Cherie Pierre   Middx      12.33 ES
   2 Danielle NorvilleShrops     12.40 ES
   3 Jade Lucas-Read Surrey     12.48 ES
   4 Lucy Evans      Chesh      12.54 ES
   5 Rebecca Gray    Notts      12.65
   6 Elexi Walker    WMids      12.73
   7 Stephanie SquiresLeics      12.81
   8 Helen Griffin   Chesh      12.83

Intermediate Girls 200m

BP: 23.6 s NS: 25.1 s ES: 26.0 s

Round 1

Heat 1 (-0.70m/s)

picture
   1 Becky Bird      Gloucs     25.31 ES
   2 Anisha Barnaby  London     25.33 ES
   3 Victoria TunaleySufflk     25.62 ES
   4 Laura Novis     NL&EY      26.21
   5 Dawn Delpech    Berks      26.74
   6 Stephanie SpinksNorflk     27.61

Heat 2 (-2.90m/s)

picture
   1 Vernicha James  London     25.00 NS
   2 Amanda ApplegarthDevon      25.80 ES
   3 Katie Metcalfe  WYorks     26.06
   4 Kerry Everall   Avon       26.08
   5 Laura Bell      Hants      26.34
   6 Rebecca Guthrie Warks      26.52

Heat 3 (-2.40m/s)

picture
   1 Natalie Watson  WMids      25.37 ES
   2 Francesca GibsonLeics      25.80 ES
   3 Leana Goode     Kent       26.07
   4 Rhiannon Burden Hants      26.08
   5 Claire Johnson-ColeWarks      26.08
   6 Sian Harris     Devon      26.37

Final (-3.60m/s)

picture
   1 Vernicha James  London     24.50 NS
   2 Anisha Barnaby  London     25.20 ES
   3 Natalie Watson  WMids      25.24 ES
   4 Amanda ApplegarthDevon      25.53 ES
   5 Becky Bird      Gloucs     25.91 ES
   6 Francesca GibsonLeics      25.95 ES
   7 Victoria TunaleySufflk     26.15
   8 Katie Metcalfe  WYorks     26.32

Intermediate Girls 300m

BP: 38.5 s NS: 40.7 s ES: 41.6 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 Lisa Miller     London     39.47 NS
   2 Lindsey Singer  WMids      40.02 NS
   3 Kate Ritchie    Chesh      41.19 ES
   4 Natalie Street  Essex      41.91
   5 Victoria Finn   Durham     42.28
   6 Aimee Pritchard Shrops     43.19
   7 Laura Johnson   Leics      44.31

Heat 2

picture
   1 Eleanor Caney   HerWor     40.63 NS
   2 Bernice Wilson  Lincs      40.91 ES
   3 Paula Hendriks  WMids      41.05 ES
   4 Amanda Walters  GtrMan     41.73
   5 Sarada Nag      Leics      41.99
   6 Vicky Pettitt   Warks      42.56
   7 Kimberley Mann  SYorks     42.79

Heat 3

picture
   1 Kim Wall        Essex      39.67 NS
   2 Sian Scott      Dorset     40.05 NS
   3 Natalie Beckett Bucks      41.59 ES
   4 Nicola Adamson  Herts      42.43
   5 Melissa Mason   WMids      42.59
   6 Hayley Jasper   Cambs      42.91

Final

picture
   1 Kim Wall        Essex      38.66 NS
   2 Lisa Miller     London     39.21 NS
   3 Lindsey Singer  WMids      39.50 NS
   4 Sian Scott      Dorset     40.40 NS
   5 Eleanor Caney   HerWor     40.65 NS
   6 Bernice Wilson  Lincs      41.02 ES
   7 Paula Hendriks  WMids      41.36 ES
   8 Kate Ritchie    Chesh      41.87

Intermediate Girls 800m

BP: 2:05.6 s NS: 2:15.0 s ES: 2:18.0 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 Louise GlanvilleDurham   2:14.82 NS
   2 Nisha Desai     Nland    2:15.44 ES
   3 Sarah Pickering Staffs   2:15.51 ES
   4 Jade Wright     Herts    2:17.44 ES
   5 Clementine AdamsSurrey   2:19.25
   6 Katherine TomaneyNotts    2:20.10
   7 Sarah Clarke    Leics    2:22.07

Heat 2

picture
   1 Barbara Parker  Norflk   2:13.16 NS
   2 Jemma Simpson   Somers   2:13.65 NS
   3 Olivia Hines    London   2:13.71 NS
   4 Ellie Childs    Essex    2:14.80 NS
   5 Donna Riding    GtrMan   2:19.13
   6 Helena Robey    Surrey   2:23.10
   7 Helen Singleton SYorks   2:23.27

Heat 3

picture
   1 Lisa Dobriskey  Kent     2:12.40 NS
   2 Claire Taylor   Nland    2:12.73 NS
   3 Jenny Short     Essex    2:15.71 ES
   4 Lucy Jones      Avon     2:16.73 ES
   5 Keri Genders    Staffs   2:20.67
   6 Julia Russell   Nhants   2:22.69
   7 Frances Briscoe Oxford   2:24.91

Final

picture
   1 Lisa Dobriskey  Kent     2:10.60 NS
   2 Barbara Parker  Norflk   2:11.81 NS
   3 Louise GlanvilleDurham   2:12.46 NS
   4 Claire Taylor   Nland    2:13.06 NS
   5 Jemma Simpson   Somers   2:14.51 NS
   6 Nisha Desai     Nland    2:16.00 ES
   7 Olivia Hines    London   2:17.49 ES
   8 Ellie Childs    Essex    2:23.37

Intermediate Girls 1500m

BP: 4:24.1 s NS: 4:40.0 s ES: 4:47.0 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 Kate Reed       Avon     4:46.54 ES
   2 Jess Nugent     Herts    4:47.08
   3 Bryony Frost    Hants    4:47.42
   4 Lauren Deadman  Essex    4:48.28
   5 Claire Bassill  Beds     4:49.95
   6 Charlotte Dale  Kent     4:50.76
   7 Ellie Stevens   Derbys   4:50.82
   8 Jenny Tudball   Avon     4:51.74
   9 Layla Hall      Middx    4:58.64

Heat 2

picture
   1 Claire Robson   Durham   4:40.45 ES
   2 Faye Fullerton  Essex    4:40.61 ES
   3 Zoe Jelbert     Cornw    4:41.45 ES
   4 Lisa Cater      Notts    4:41.73 ES
   5 Hannah Whitmore Leics    4:42.78 ES
   6 Diana Jeffrey   Kent     4:43.50 ES
   7 Sally Oldfield  Nhants   4:44.11 ES
   8 Sarah Herbert   Avon     4:51.73

Final

picture
picture
picture
   1 Zoe Jelbert     Cornw    4:40.42 ES
   2 Faye Fullerton  Essex    4:40.45 ES
   3 Claire Robson   Durham   4:44.68 ES
   4 Kate Reed       Avon     4:45.83 ES
   5 Bryony Frost    Hants    4:47.27
   6 Hannah Whitmore Leics    4:48.81
   7 Lisa Cater      Notts    4:49.52
   8 Diana Jeffrey   Kent     4:49.60
   9 Jess Nugent     Herts    4:51.03
  10 Sally Oldfield  Nhants   4:55.52

Intermediate Girls 3000m

BP: 9:39.9 s NS: 10:12.0 s ES: 10:26.0 s

Final

picture
picture
picture
   1 Louise Damen    Hants   10:00.48 NS
   2 Henrietta FreemanKent    10:10.17 NS
   3 Gemma Viney     Kent    10:13.06 ES
   4 Gemma Taylor    Nland   10:21.83 ES
   5 Kirsty Waterson Sufflk  10:22.10 ES
   6 Lisa Richardson Lancs   10:29.89
   7 Joanna Dagnan   WMids   10:32.61
   8 Beth Fitton     Derbys  10:36.62
   9 Aine Hoban      WYorks  10:37.22
  10 Jackie Socas    Essex   10:48.90
  11 Kelly Hunter    Nland   10:56.43
  12 Abigail WiltshireAvon    11:12.45

Intermediate Girls 80m Hurdles

BP: 10.9 s NS: 11.7 s ES: 12.1 s

Round 1

Heat 1 ( 0.90m/s)

picture
   1 Gemma Fergusson Nland      11.7  NS
   2 Jemma Ooi       Cleve      12.0  ES
   3 Leyna Hird      Devon      12.0  ES
   4 Gemma Bennett   Essex      12.1  ES
   5 Laura Taylor    Oxford     12.1  ES
   6 Nichola Brecht  Berks      12.3 

Heat 2 ( 0.80m/s)

picture
   1 Sara McGreavy   Warks      11.5  NS
   2 Lindsey Winter  Devon      11.8  ES
   3 Katie Goddard   Hants      12.1  ES
   4 Samira Archin-AcquaahLondon     12.2 
   5 Lucy Hunt       Gloucs     12.2 
   6 Kate Blackmore  Leics      12.2 

Heat 3 ( 0.70m/s)

picture
   1 Stefanie PullingerBerks      11.6  NS
   2 Melissa Harris  Shrops     11.8  ES
   3 Holly Ferrier   Lincs      11.9  ES
   4 Jenni Lloyd     Warks      11.9  ES
   5 Sian Polhill-ThomasMersey     11.9  ES
   6 Jenni Molloy    Dorset     12.3 

Final (-1.70m/s)

picture
   1 Sara McGreavy   Warks      11.22 NS
   2 Gemma Fergusson Nland      11.67 NS
   3 Melissa Harris  Shrops     11.92 ES
   4 Lindsey Winter  Devon      11.93 ES
   5 Holly Ferrier   Lincs      11.95 ES
   6 Sian Polhill-ThomasMersey     12.04 ES
   7 Jenni Lloyd     Warks      12.31

Intermediate Girls 300m Hurdles

BP: 41.9 s NS: 45.0 s ES: 46.5 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 Tracy McDonnell Somers     45.27 ES
   2 Amy Teale       Nland      46.50 ES
   3 Natalie DelacroixKent       46.85
   4 Pam Cooke       Mersey     47.07
   5 Katie Horwell   Berks      47.17
   6 Melissa TremarcoChesh      48.27
   7 Natalie Towning Nhants     48.96

Heat 2

picture
   1 Gemma Dooney    GtrMan     45.89 ES
   2 Helen Cooper    Lancs      46.34 ES
   3 Rebecca Moss    Bucks      46.35 ES
   4 Carly Austin    Oxford     46.54
   5 Claire Brason   Nland      47.09
   6 Sarah Mitchell  HerWor     47.71

Final

picture
   1 Gemma Dooney    GtrMan     44.01 NS
   2 Tracy McDonnell Somers     44.20 NS
   3 Helen Cooper    Lancs      44.63 NS
   4 Amy Teale       Nland      45.92 ES
   5 Pam Cooke       Mersey     45.94 ES
   6 Rebecca Moss    Bucks      46.51
   7 Carly Austin    Oxford     46.57
   8 Natalie DelacroixKent       47.46

Intermediate Girls 4 x 100m Relay

BP: 46.4 s NS: 49.0 s ES: 50.0 s

Round 1

Heat 1

picture
   1 West Midlands              47.52 NS
   2 Devon                      48.34 NS
   3 Greater Manchester         49.58 ES
   4 Leicestershire             49.70 ES
   5 Oxfordshire                50.97
   6 Cheshire                   51.06
   7 Northumberland             51.15

Heat 2

picture
   1 London                     48.19 NS
   2 Essex                      48.47 NS
   3 Lincolnshire               48.86 NS
   4 Warwickshire               49.30 ES
   5 Kent                       58.01

Final

picture
   1 West Midlands              47.08 NS
   2 London                     47.95 NS
   3 Devon                      48.30 NS
   4 Warwickshire               48.80 NS
   5 Greater Manchester         48.94 NS
   6 Lincolnshire               49.28 ES
   7 Leicestershire             49.61 ES

Intermediate Girls High Jump

BP: 1.82m NS: 1.70m ES: 1.64m

Final

picture
   1 Aileen Wilson   Leics    1.70m NS
   2 Rebecca Mawer   NL&EY    1.67m ES
   3 Natalie Clark   NL&EY    1.67m ES
   = Claire Wright   Chesh    1.67m ES
   5 Alex Selwyn     Warks    1.64m ES
   6 Sonia Crawley   WMids    1.64m ES
   7 Jennie Woods    Mersey   1.64m ES
   8 Natalie Sims    Derbys   1.61m
   = Victoria KellawayKent     1.61m
  10 Jennifer GlaysherLancs    1.61m
  11 Sarah Parrish   Hants    1.61m
  12 Jan Taylor      Gloucs   1.56m
  13 Natalia Norford Beds     1.56m
  14 Annabelle Simm  HerWor   1.51m

Intermediate Girls Long Jump

BP: 6.41m NS: 5.50m ES: 5.35m

Final

   1 Henrietta PaxtonWilts    5.75m ( 1.90m/s) NS
   2 Zainab Ceesay   Essex    5.57m (-0.10m/s) NS
   3 Danielle HumphriesNotts    5.53m ( 2.90m/s) NS
   4 Kim Goodall     ChIsle   5.40m ( 4.20m/s) ES
   5 Emma Boyle      Gloucs   5.26m ( 0.40m/s)
   6 Claire Pleavin  Chesh    5.14m ( 2.00m/s)
   7 Leah Holland    Warks    5.09m ( 5.00m/s)
   8 Nicola Cahill   GtrMan   5.05m ( 2.60m/s)
   9 Sian Briggs     Derbys   4.97m ( 1.90m/s)
  10 Stephanie DaltonSYorks   4.97m ( 2.10m/s)
  11 Emma James      Dorset   4.76m ( 3.40m/s)

Intermediate Girls Triple Jump

BP: 10.90m NS: 10.90m ES: 10.50m

Round 1

Pool A

   1 Lindsey ChristieKent    10.98m BP
   2 Julia Straker   Nland   10.96m BP
   3 Katharine StreatfieldHants   10.90m BP
   4 Louise Wood     Essex   10.82m ES
   5 Michelle JohansenOxford  10.73m ES
   6 Katherine Silto Wilts   10.68m ES
   7 Jocelyn Braidy  Dorset  10.47m
   8 Katrina Euridge Surrey  10.27m
   9 Rebecca Lee     Nhants  10.14m
  10 Faye Taylor     Derbys  10.09m
  11 Emma Lavery     WMids   10.06m
  12 Gemma Sharples  Chesh    9.93m

Pool B

   1 Helen Williams  Chesh   10.93m BP
   2 Natalie Brant   Surrey  10.90m BP
   3 Jenny Handley   WYorks  10.73m ES
   4 Linsi Robinson  Warks   10.49m
   5 Caroline Smith  Oxford  10.46m
   6 Jane Greer      Oxford  10.34m
   7 Sarah Cooper    Derbys  10.30m
   8 Hannah Wilhelmy Essex   10.27m
   9 Chloe Charman   Wilts   10.24m
  10 Katie Wigham    Cumb    10.23m
  11 Claire Baker    HerWor  10.09m
  12 Nicola Barratt  GtrMan   9.83m
  13 Nicole Slater   NYorks   9.82m

Final

   1 Natalie Brant   Surrey  11.23m (-1.60m/s) BP
   2 Jenny Handley   WYorks  11.21m (-1.90m/s) BP
   3 Lindsey ChristieKent    11.12m (-1.70m/s) BP
   4 Michelle JohansenOxford  10.97m (-0.60m/s) NS
   5 Katharine StreatfieldHants   10.92m (-1.60m/s) NS
   6 Julia Straker   Nland   10.91m (-2.80m/s) NS
   7 Helen Williams  Chesh   10.81m (-1.40m/s) ES
   8 Linsi Robinson  Warks   10.81m (-2.70m/s) ES
   9 Katherine Silto Wilts   10.66m (-3.30m/s) ES
  10 Louise Wood     Essex   10.54m (-1.60m/s) ES
  11 Caroline Smith  Oxford  10.23m (-3.90m/s)
  12 Jocelyn Braidy  Dorset   9.96m (-2.00m/s)

Intermediate Girls Shot

BP: 13.86m NS: 11.00m ES: 10.20m

Final

   1 Shelley McLellanHerts   12.25m NS
   2 Shaunette RichardsWMids   12.01m NS
   3 Sharon Wray     Shrops  11.50m NS
   4 Sarah Manning   Hants   11.35m NS
   5 Kate Morris     Kent    11.32m NS
   6 Shelley Moles   Essex   11.08m NS
   7 Charlotte SpelziniCambs   10.97m ES
   8 Gemma Avil      Oxford  10.97m ES
   9 Joanna Bennett  Surrey  10.83m ES
  10 Faye Brennan    Sussex  10.74m ES
  11 Kerri Fardoe    Shrops  10.72m ES
  12 Olivia Reade    Wilts   10.30m ES
  13 Sarah Morgan    Cleve   10.19m
  14 Nicola Dudman   Herts   10.11m
  15 Caroline Gore   Chesh    9.85m
  16 Rebecca Fox     Kent     9.84m
  17 Lisa Kenney     NL&EY    9.82m
  18 Jody Cockcroft  Hants    9.70m
  19 Emma Higgins    Berks    9.55m
  20 Jess Gilley     Oxford   9.51m
  21 Caroline BarrattLincs    9.45m
  22 Anna Howard     Oxford   9.01m

Intermediate Girls Discus

BP: 48.80m NS: 37.00m ES: 34.00m

Final

picture
picture
picture
picture
   1 Claire Smithson Sussex  49.36m BP
   2 Joanne Street   Staffs  42.54m NS
   3 Katie Halford   Devon   35.36m ES
   4 Kim Rawling     Cornw   33.94m
   5 Sandi Mitchell  HerWor  33.47m
   6 Evette Peever   Chesh   33.46m
   7 Emma Forrester  Shrops  33.12m
   8 Raelene Cowie   GtrMan  31.27m
   9 Manpreet Sagoo  Berks   31.05m
  10 Elaine Giles    Derbys  30.70m
  11 Natalie AndersonLondon  28.99m
  12 C Thompson      Devon   24.80m

Intermediate Girls Javelin

BP: 51.98m NS: 38.00m ES: 36.00m

Final

   1 Carol Wallbanks Cumb    39.86m NS
   2 Rachel Dunn     Cambs   39.51m NS
   3 Samantha Redd   Sussex  39.33m NS
   4 Sarah Ellis     Hants   39.24m NS
   5 Tanya Hunt      Wilts   37.22m ES
   6 Nicola Broome   Mersey  36.76m ES
   7 Nicola Rich     Devon   35.93m
   8 Claire Frame    Essex   35.53m
   9 Lauren Procter  Dorset  34.48m
  10 Louise Mathews  Essex   34.45m
  11 Claire Bennett  Staffs  34.07m
  12 Becky Cameron   Middx   33.51m
  13 Amber Jackson   Herts   33.25m
  14 Siobhan Jenkins Mersey  32.98m
  15 Jodie Favell    Lincs   31.24m
  16 Hayley Boddey   Derbys  30.63m
  17 Joanna Sargeant NYorks  30.55m